VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
12 Haziran 2018 Salı | Anasayfa > Biyografi > Orhan Pamuk Külliyatının ilk cildi Delta’da
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Orhan Pamuk Külliyatının ilk cildi Delta’da

Edebiyatın klasikleşmiş adlarının külliyatlarını okurla tek ya da birkaç ciltte buluşturan Yapı Kredi Yayınları’nın Delta dizisi, Orhan Pamuk külliyatının ilk cildiyle okur önünde. Kitapta “Babalar, Analar ve Oğullar”, Cevdet Bey ve Oğulları, Sessiz Ev ve Kırmızı Saçlı Kadın yer alıyor.
Turgenyev’in edebiyatta kuşaklararası ilişkileri işleyişe yepyeni bir boyut kazandıran romanı Babalar ve Oğulları adıyla da selamlayan “Babalar, Analar ve Oğullar” cildinde Orhan Pamuk’un aile ve kuşaklararası ilişkiler konularını Türkiye tarihi ile iç içe ele alan ilk iki romanı “Cevdet Bey ve Oğulları” ve “Sessiz Ev” in yanı sıra konunun bir ilk aşk deneyimi çerçevesinde Batı-Doğu kültür tarihlerinin psikolojik kuyularına dek inen ve satış rekorları kıran son romanı “Kırmızı Saçlı Kadın” da yer alıyor.

Ayrıca “Babalar, Analar ve Oğullar” cildi hem yeni hem de Pamuk romanlarını yeniden okuyacak meraklı okurları için tüm romanların Dizin maddeleriyle farklı bir okuma deneyimi ve kolaylık sağlamanın yanı sıra, ilk iki romanın sonunda Pamuk’la yapılmış söyleşilerden daha önceki kitaplarında yer alan seçilmiş bölümlere de yer veriyor. Cildin bu açıdan okur için en önemli kazanımıysa, Pamuk’un kendisine “Kırmızı Saçlı Kadın” çerçevesinde basında en çok sorulan sorulara verdiği cevaplara ekledikleriyle oluşturduğu kapsamlı Sonsöz-söyleşi…Paylaş