VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
18 Nisan 2016 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Orhan Pamuk Man Booker adayı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Orhan Pamuk Man Booker adayı

Orhan Pamuk'un Kafamda Bir Tuhaflık romanı dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden Uluslararası Man Booker'ın kısa listesine girdi.
Orhan Pamuk’un bozacı Mevlüt'ün hikayesi üzerinden İstanbul'un değişimini anlatan “Kafamda Bir Tuhaflık” (2014) Man Booker adayları arasında. Her yıl finale kalan adayların yer aldığı 6 kitaplık kısa listede Pamuk haricinde şu yazarlar var: “Napoli Romanları”nın yazarı İtalyan Elena Ferrante, Çinli muhalif yazar Yan Lianke, Angolalı yazar José Eduardo Agualusa, Avusturalyalı yazar Robert Seethaler ve Güney Koreli Han Kang.

Kazanan kitap ve çevirmenin 16 Mayıs’ta açıklanacağı yarışmanın ödülü ise 50 bin pound. Bu ödül yazar ve kitabın çevirmeni arasında eşit olarak paylaştırılacak.
Man Booker Edebiyat Ödülü, uzun yıllar sadece İngilizce yazılmış eserlere verilirken 2005'te kapılarını diğer dillere açmıştı.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam