VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
26 Ekim 2012 Cuma | Anasayfa > Haberler > Orhan Pamuk ödül turunda
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Orhan Pamuk ödül turunda

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, 24 Ekim tarihinden itibaren Avrupa’da bir dizi etkinliğe ve ödül törenine katılacak.

http://www.medyatava.net

Pamuk’un alacağı ödüllerin arasında Fransa'nın en yüksek nişanı olan Legion d'honner öne çıkıyor. Legion d'honner nişanını 29 Ekim Pazartesi günü Paris’te düzenlenen devlet töreni ile alacak olan Pamuk, 27-28 Ekim tarihlerinde de Louvre Müzesi’nde etkinliklere katılacak.

Orhan Pamuk 26 Ekim Cuma günü Kopenhag’da Sonning Ödülü, 7 Kasım 2012 tarihinde ise Dublin’de Burke Madalyası alacak.

Pamuk Avrupa’da bulunduğu süre içinde İngiltere, Fransa, Almanya ve Polonya’da da etkinliklere katılarak okurlarıyla buluşma fırsatı yakalayacak.

Danimarka’dan Sonning Ödülü, İrlanda’dan Burke Madalyası

Kopenhag Üniversitesi tarafından iki senede bir Avrupa kültürüne katkı sağlayan çalışmalara verilen Sonning Ödülleri’nin bu yılki sahibi de Orhan Pamuk oldu.

Avrupa’daki kültürel sınırlara meydan okuduğu ve kültürlerin bir araya gelmesinin yaratacağı imkanları ortaya çıkardığı için bu ödüle layık görülen Pamuk, ödülünü 26 Ekim Cuma günü Kopenhag Üniversitesi’nde düzenlenecek bir törenle alacak.

Avrupa kültürüne katkıda bulunan bir yazar veya sanatçıya verilen ve 1 milyon Danimarka Kronu (yaklaşık 135 bin Avro) değerindeki Sonning Ödülü’ne, bugüne kadar layık görülen yazarlar arasında Ingmar Bergman, Günter Grass ve Simone de Beauvoir gibi isimler yer alıyor.

Orhan Pamuk 7 Kasım 2012 tarihinde ise İrlanda’nın başkenti Dublin’de Trinity College'da düzenlenecek törene katılarak, ünlü yazar, filozof, siyasetçi ve estet Edmund Burke adına verilen Burke Madalyası’nı (Burke Medal) alacak.

Louvre Müzesi 27-28 Ekim’de Orhan Pamuk’u ağırlayacak
Orhan Pamuk, 27 Ekim Cumartesi ve 28 Ekim Pazar günleri Paris'teki ünlü Louvre Müzesi’nde iki etkinliğe katılacak. 27 Ekim'deki ilk etkinlikte Pamuk, Nisan ayında İstanbul’da açılan Masumiyet Müzesi ile Fransızcaya çevrilen ve Gallimard Yayınevi tarafından yayınlanan “Şeylerin Masumiyeti” kitabını fotoğraflar eşliğinde anlatacak.
28 Ekim Pazar günü ise Louvre Müzesi’nde, Richard Peduzzi'nin “Benim Adim Kırmızı” romanından yola çıkarak hazırladığı dekor ve tasarımlar eşliğinde ünlü Fransız aktör ve yönetmen Jerome Deschamps tarafından bir gösteri gerçekleştirilecek. Gösteride romandan minyatürler de gösterilecek.

Krakov, Londra ve Marbach’ta okurlarıyla buluşuyor

Orhan Pamuk’un Avrupa’daki ilk durağı Polonya’nın Krakov şehrinde düzenlenen Conrad Festivali olacak. Dünyanın en önemli edebiyat festivallerinden biri olan Conrad Festivali İngiliz dilinin en önemli yazarlarından sayılan Joseph Conrad adına düzenliyor.

Yazarın hayranı olan Orhan Pamuk, “Kar” romanının epigraflarından biri olarak Joseph Conrad'tan bir alıntıyı kullanmıştı. Pamuk, festival kapsamında 24 Ekim Çarşamba günü yapacağı konuşmasında Conrad'in edebi kimliği, milliyetçilik, Doğu-Bati, ülkeye uzaktan bakmak gibi konulara değinecek.

Paylaş