VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
02 Ekim 2013 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Orhan Pamuk''un sesiyle Masumiyet Müzesi
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Orhan Pamuk'un sesiyle Masumiyet Müzesi

Orhan Pamuk'un 27 Nisan 2012'de Çukurcuma'da açtığı Masumiyet Müzesi, bu aydan itibaren Orhan Pamuk'un sesi eşliğinde gezilebilecek.

Orhan Pamuk tarafından “çok uzun bir dönemde, kelime kelime, eşya eşya, resim resim hayal edilmiş” olan ve Masumiyet Müzesi romanının basıldığı 2008 yılı ardından 27 Nisan 2012’de kapılarını açan Masumiyet Müzesi sesli rehber uygulaması ile yeni bir adım atıyor.Pamuk'un kelime ve sesleriyle müzedeki her sergi için romandan yapılan alıntılarla zengin bilgiler içeren sesli rehber Masumiyet Müzesi deneyimine yeni bir katman ekliyor.

Masumiyet Müzesi bu aydan itibaren sesli rehber eşliğinde Türkçe ve İngilizce olarak gezilebilecek. Masumiyet Müzesi Sesli Rehberi, Orhan Pamuk’un sesinden Türkçe ve Pamuk'un yanısıra müzisyen Richard Hamer ve British Council desteği ile British Council Bölgesel Sanat Direktörü Gregory Nash’in sesinden İngilizce olarak hazırlandı.

İngiliz Financial Times gazetesinde ünlü sanat tarihçisi Simon Schama’nın “dünyadaki en güçlü, en güzel, en insani ve en etkileyici çağdaş sanat eseri!” olarak tanımladığı Masumiyet Müzesi’ne gelen ziyaretçiler, sesli rehber ile Orhan Pamuk’un müze hakkında aktardığı yeni bilgileri Pamuk’un kendi sesinden dinleyebilecekler. Ayrıca sesli rehberde yer alacak sesler arasında müzenin seslerini tasarlayan ve yerleştiren Cevdet Erek’in müze için düzenlediği sesleri ve Nil Karaibrahimgil’in ‘İlk Türk Meyveli Gazozu’ kutusu için bestelediği "Meltem Gazozu" şarkısı da bulunuyor. Özellikle müzeyi gezmek için "Masumiyet Müzesi" romanını okumayı bekleyenler için kaçırılmayacak bir fırsat.

Birinci yaşını doldurmasının ardından Masumiyet Müzesi hem edebiyat hem de güncel sanat severlerin ilgisini çekmeyi başaran bir müze oldu. Bütününde yaratıcı bir enstalasyon olarak da algılanan ve müzecilik anlayışına kattığı yeni yaklaşımla takdir edilen Masumiyet Müzesi 2013’ü de hareketli geçirdi. ‘Dünyada Yılın En İyi Tasarımları’ Ödülü adayı olarak müzeden 14 No’lu “İstanbul’un Sokakları, Köprüleri, Yokuşları, Meydanları” adlı kutunun replikası Londra Tasarım Müzesi’nde sergilendi. Umberto Eco gibi birçok ünlü ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Birçok uluslararası sergi, araştırma ve akademik projelere de esin kaynağı olan Masumiyet Müzesi son olarak Avrupa Konseyi tarafından müzecilik alanındaki yenilikçi ve mükemmelliyetçi yaklaşımı desteklemek için verilen Yılın Avrupa Müzesi Ödülü’nün (European Museum of the Year Award - EMYA) 2014 yılı adaylarından biri oldu. Masumiyet Müzesi tüm dünyanın hayalgücünü yakalamaya devam ediyor. Son olarak Simon Schama'nın Financial Times Weekend Magazine'ndeki Pamuk röportajında olduğu gibi.

Masumiyet Müzesi
Orhan Pamuk tarafından yaratılan Masumiyet Müzesi yazarın aynı adlı romanında anlatılan günlük hayat eşyalarının hatıra ve anlamlarını gösteren titizlikle hazırlanmış enstalasyonlardan oluşan küçük bir İstanbul müzesidir.

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un yaklaşık on beş yıldır üzerinde çalıştığı, “bir küçük ve alçakgönüllü İstanbul günlük hayatı müzesi” olarak tanımladığı Masumiyet Müzesi’nde yirminci yüzyılın ikinci yarısında İstanbul’daki gündelik hayatı temsil eden eşyalar, özenle düzenlenen kutular ve vitrinlerde sergileniyor. Sinema biletlerinden kibritlere, likör şişelerinden kapı kulplarına, minik biblolardan fotoğraflara uzanan, binlerce eşyadan oluşan koleksiyon, romanın seksen üç bölümünü temsil eden seksen üç kutuda yer alıyor.

Adres:
Firuzağa Mahallesi, Çukurcuma Caddesi No: 24 34425 Çukurcuma/İstanbul

Ziyaret Gün ve Saatleri:
Salı, Çarşamba, Perşembe, Cumartesi ve Pazar: 10.00 - 18.00
Cuma: 10:00 - 21:00
Müze Pazartesi günü kapalıdır.

Bilet Ücretleri:
Tam: 15 TL, Öğrenci: 10 TL, Yıllık Limitsiz Bilet: 100 TL
Rehberli Tur / Sesli Rehber: 5 TL

Paylaş