VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
11 Kasım 2018 Pazar | Anasayfa > Haberler > Ortada aşk varsa her şey mümkün!
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Ortada aşk varsa her şey mümkün!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın prömiyerini geçtiğimiz yıl yapan ve büyük ilgi gören oyunu “Matruşka” kavgalar, çatışmalar, ayrılıp barışmalar üzerinden ilişkilerde “ideal”i aramayı sorgulatıyor.

Ortada bir aşk varsa kavga da mümkündür çatışma da ayrılık da ve en nihayetinde barışma da. Kadın ve adam birbirlerini severler. Her şey güllük gülistanlıktır. Cicim günleri geçer, cicim ayları da yerini minik minik tartışmalara bırakır. Çift birbirlerine gerçekten tutulmuşsa ilişkide ne kadar şiddetli fırtınalar koparsa kopsun yine de birbirlerinizden kopmaları mümkün olmaz. Aslında bu fırtınaların nedeni iki insanın birbirlerini tanıma, anlama ve birlikte yaşayabilmeye karşı gösterdikleri mücadeleden kaynaklanmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın “Matruşka” oyunu girizgahta anlattığımız türden bir aşkı konu alan hem sürükleyici hem de keyifli bir oyun. Tuncer Cücenoğlu’nun kaleminden çıkan oyun, kavgalar, çatışmalar, ayrılıp barışmalar üzerinden ilişkilerde ideali arama uğraşını irdeliyor.
Oyunun rejisi, Şems-i Tebrizi’nin şüpheli kayboluşunun ardından Mevlana’nın bu ezeli dostunu arayışını konu alan “Can Ateşinde Kanatlar” gibi zorlu bir oyunun yanı sıra pek çok eserin yönetmenliğini üstlenen Bora Seçkin’e ait.
Dramaturgisini Hande Ören’in, müziğini Emrah Can Yaylı’nın, sahne tasarımını Ahsenur Çiftçioğlu’nun, kostüm tasarımını Nihal Kaplangı’nın, ışık tasarımını Mahmut Özdemir’in, efekt tasarımını Hanefi Topraktepe’nin yaptığı, fotoğraflarını Ahmet Çelikbaş’ın çektiği oyunda, Cem Karakaya ve Derya Yıldırım rol alıyor.
Oyun, 28 Kasım’da Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak. İyi seyirler.

Paylaş