VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
18 Nisan 2013 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Orwell Ödülü''nün yedi adayı açıklandı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Orwell Ödülü'nün yedi adayı açıklandı

George Orwell adına verilen ve İngiltere’nin en prestijli ödüllerinden biri olan Orwell Ödülü’nün kısa listesi açıklandı.


210 aday arasından seçilen yedi yazarın içinde, kitabı yayınlandıktan iki ay sonra Suriye’de hayatını kaybeden gazeteci Maria Colvin ve 2008’de "Palestinian Walk" kitabıyla Orwell ödülünü kazanan Filistinli avukat ve yazar Raja Shehadeh de yer alıyor.

George Orwell tarzına en çok yaklaşan ve onun “siyasi metni sanata çevirme” görüşüne paralellik gösteren eserlerin seçildiği ödülün bu seneki kısa listesi şöyle:

“A Very British Killing”, A. T. Williams (Jonathan Cape)
“Burying the Typewriter”, Carmen Bugan (Picador)

“From the Ruins of the Empire”, Pankaj Mishra (Allen Lane)

“Injustice”, Clive Stafford Smith (Harvill Secker)
“Leaving Alexandria”, Richard Holloway (Canongate Books)

“Occupation Diaries”, Raja Shehadeh (Profile Books)

“On the Front Line”, Marie Colvin (HarperPress)Kazananlar, 15 Mayıs’ta Londra’da düzenlenecek bir törenle açıklanacak. Birinciye 3 bin Euro para ödülü verilecek.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam