VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Eylül 2017 Cuma | Anasayfa > Biyografi > Orwell’in Savaş Günlükleri Türkçede
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Orwell’in Savaş Günlükleri Türkçede

George Orwell’ın hayatındaki önemli dönemleri kaydettiği günlüklerinin ilk kitabı “Savaş Günlükleri” Türkçede. Orwell, İkinci Dünya Savaşı’nın ilk yıllarındaki yıkıcı atmosferi anlatmakla kalmıyor; gündelik yaşamı ve politik durumu da gözler önüne seriyor.

İPEK CEYLAN ÜNALAN"Hayvan Çiftliği” ve “1984” gibi kült kitapların yazarı George Orwell umutsuzluğun yazarı olarak da bilinir. Onun eserlerinde umutsuzluğu yoğun olarak işlemesinde Birinci ve İkinci Dünya Savaşları’na tanık olması, hatta İkinci Dünya Savaşı’na asker olarak katılıp o zorlu koşullarda ülkesi için savaşması da etkili olmuştu.

Hatta Orwell’in Burma’da Polis teşkilatında görevli olduğu dönemde yaşadıklarından esinlenerek yazdığı “Burma Günleri”nde (1934), I. Dünya Savaşı sonrasında çöküşe geçen İngiliz emperyalizmini çarpıcı bir dille resmetmişti. Daha sonra ise İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşadıklarını ve yaşananları günlükleriyle kayıt altına almıştı. O günlüklerin tamamı Sel Yayınları etiketi ve Levent Konca çevirisiyle Türkçede.

“Savaş Günlükleri 1”, 12 Mayıs 1940 ile 28 Ağustos 1941’i kapsıyor. Orwell, gazetelerden ve çevresinden topladığı bilgileri aktarmış günlüklerinde. Hitler faşizminin ülkeler arasındaki siyasi dengeyi alt üst etmesiyle birlikte Hitler’in orantısınız gücü karşında Fransa teslim olma yönünde karar almış, İngiltere ise aylarca bombalara maruz kalmıştı. O günlerde yaşananları ve kendi ülkesinin yaşadıklarını günlüklerinde gün be gün anlatan Orwell’ın 6 Mayıs 1940 tarihli günlüğünün sayfalarına Türkiye de yansımış: “Türkiye üzerine yazdıkları da dikkat çekici: “Türkler, Irak’ta arabuluculuk yapmayı teklif etti. İran’da seferberliklik ilan edildi. Amerikan Hükümeti, SSCB’ye savaş malzemesi sevkiyatını durdurdu, özünde iyi bir şey ama muhtemelen kötü bir işaret daha.”

Günlükler toplamda üç kitap olacak: savaş öncesi dönem: 25 Ağustos 1931 - 29 Nisan 1940 tarihleri arasında tuttuğu defterler ve savaş sonrası dönem: 7 Mayıs 1946 - Eylül 1949 tarihleri arasında tuttuğu defterler. İkinci Dünya Savaşı’nın yıkıcı yüzünü Orwell’ın gözünden görmek isteyenler için.Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam