VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
03 Haziran 2013 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Osmanlı arşivleri tek çatı altında toplandı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Osmanlı arşivleri tek çatı altında toplandı

İstanbul Kağıthane’de inşa edilen ve Osmanlı arşivlerini tek çatı altında toplayan Milli Arşiv Sitesi tamamlandı.

Fatih Sultan Mehmet’in Bosna Fermanı ve Karlofça Anlaşması gibi İstanbul’un farklı yerlerinde bulunan milyonlarca tarihi Osmanlı arşivi Kağıthane'de açılan Milli Arşiv Sitesi'nde tek çatı altında toplandı.

Milli Arşiv Sitesi’nde padişah fermanlarından anlaşmalara kadar 370 bin defter, 96 milyon belge koruma altına alınacak. TOKİ ile Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokol sonucu 20 bin ünite 130 kilometre açık raf sistemi monte edilen Milli Arşiv Sitesi’nde, kağıt ve belge tamir ekipmanları, özel presler, laminasyon ekipmanları, fumigasyon cihazları ve belge restorasyonu için her türlü ekipman temin edildi. Sitedeki müzede ziyaretçiler, Avrupa topraklarındaki ilk insan hakları bildirgesinden biri olan Fatih’in Bosna Fermanı’nı, Karlofça Antlaşması’nı, Baltalimanı Sözleşmesi’nin ve diğer devletlerle yapılan anlaşmaların birer nüshasını görebilecek.

ÖZEL NEMLENDİRME SİSTEMİ

57 bin metrekare alan üzerine inşa edilen sitede, belgelerin bulunduğu depoların ve çalışma mekânlarının tamamı, arşivlerin sağlıklı bir şekilde saklanabileceği ve tasnif edilebileceği iklimlendirme şartlarını sağlıyor. Ayrıca vitrinlerde havalandırma, nemlendirme ve alarm sistemleri kuruldu.
Depo girişlerinde kartlı ve parmak izi okuyuculu sitemlerle gerekli güvenlik tedbirleri sağlandı. Bina ve site girişlerinde x-ray ve metal kapı dedektörleriyle giriş-çıkışlar kontrol altında tutulacak.

ARŞİV SİTESİ 13 BLOKTAN OLUŞUYOR

Milli Arşiv Sitesi; idari bina, 350 kişilik araştırma salonu, araştırma enstitüsü, kütüphane ve müze, dijital arşivleme ünitesi, restorasyon ünitesi, yayın hizmetleri ünitesi, tasnif çalışmaları üniteleri ve sosyal hizmetler ünitesinin de aralarında bulunduğu 13 bloktan oluşuyor.

Paylaş