VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
11 Kasım 2016 Cuma | Anasayfa > Haberler > Osmanlı’da şenlik kültürü
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Osmanlı’da şenlik kültürü

Sultan III. Ahmed’in 1720 yılında dört şehzadeye yaptığı sünneti anlatan “Sûrname”, İBB Kültür A. Ş. tarafından “1720: Şehzâdelerin Sünnet Düğünü: Sûr-ı Hümâyûn” adıyla yeniden yayımlandı.İBB Kültür A. Ş., III. Ahmed’in dört şehzadeye yaptırdığı sünnet düğününü anlatan “1720: Şehzâdelerin Sünnet Düğünü: Sûr-ı Hümâyûn” adlı kitap, Şehzade Süleyman, Şehzade Mehmed, Şehzade Mustafa ve Şehzade Bayezid’in sünnet düğününü anlatırken Osmanlı’da beraber yaşama kültürünün gelişimini de ele alıyor. Kitap yirmi üç gün süren sünnet düğünü, şehzadeler dışında üç bin dokuz yüz iki çocuğun da toplu sünnet edilmesine ve bu törende yapılan hazırlıklara, hediyelere, ikramlara ve davetlilere kadar pek çok konuya mercek tutuyor.

İçerik bakımından nitelikli olan kitap, Hâfız Mehmed Efendi’nin kaleme aldığı, Osmanlı saray ressamı Nakkaş Levnî’nin minyatürleriyle de zenginleştirilmiş. Kitabı hazırlayan Seyit Ali Kahraman ise; ilgilisi ve arşiv tutkunları için, Osmanlıca orijinal metnin transkripsiyonu ve günümüz Türkçesini bir araya getirerek kaynak niteliğinde bir işe imza atmış.

Levnî’nin 137 minyatürle ölümsüzleştirdiği bu düğün, genel anlamıyla, 18. yüzyıl kültürü ve yaşantısı hakkında önemli bilgiler sunuyor. Levnî, sünnet töreninde yer alan resmigeçit, müzikli temsiller, havai fişek gösterileri, esnaf localarının geçiş törenleri, eğlenceleri tüm gerçekçiliğiyle yansıtmış minyatürlerinde. Binbir Gece Masalları’nı aratmadığı rivayet edilen tören, Levnî’nin bu çalışmalarıyla da daha şenlikli bir hâl alıyor.

Osmanlı’nın zevk ve sanat kültürü
Hem şehzadelerin hem de binlerce çocuğun sünnet edildiği tören, buna hizmet etmekle kalmayıp pek çok sultanın da evlenmesine önayak oluyor. Yüzlerce kişinin görev aldığı; sünnetten nikâha, şerbet hizmetinden gösterilere, çengilerden oyunculara, marangozlardan tulumculara kadar pek çok konuda her şeyin düşünüldüğü tören, Osmanlı kültürüne de ayna tutuyor.

Şenliklerde göze çarpan ayrıntılardan biri de hediyeler hiç kuşkusuz. Dönemin zevk ve sanat anlayışını yansıtan hediyeler arasında; gümüş şamdanlardan buhurdanlara, incili zümrütlü çizmelerden zerduz yorganlara, sırmalı peşkirlerden balık dişli kabzalı kılıçlara, badem şekerlerinden miskli sabunlara kadar pek çok eser bulunuyor. Osmanlı’da yemek kültürünün de bu şenliklerde ziyafete dönüştüğünü tahmin etmek pek de zor değil elbette. Ziyafette ikram edilmek üzere yedi bin dokuz yüz tavuk, bin dört yüz elli hindi, üç bin piliç, bin örnek ve iki bin güvercin hazırlandığından bahsediliyor kitapta.

Farklı kültürler iç içe
Yerli ve yabancı pek çok kişinin ve önemli şahsiyetin davet edildiği düğün, aynı zamanda Osmanlı’da Müslim ve Gayrimüslim pek çok kültürün ve kesimin bir arada yaşama kültürünü de yansıtıyor. Toplumun farklı kesimlerinin hoşgörüyle bir arada bulunup birlikte pek çok etkinlik ve şenlikte yer alması, Osmanlı döneminde çokkültürlü yaşamın bir parçasını sunuyor okura. Aynı zamanda, bir dönemin yaşam ve toplumsal kültürünü yansıtan düğün; Osmanlı Lale devrine ve şenlik kültürüne dair de zengin bir malzeme içeriyor.


Paylaş