VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Temmuz 2016 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Özgürlük yolcuları
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Özgürlük yolcuları

Hayvanseverliğiyle tanınan şair-yazar Linda Coggin’in kaleme aldığı “Kaplan Yürekli Çocuk”, vahşi hayvanlarla dolu bir yerde büyümüş kimsesiz bir kız ile yeni bir dünya hayali kuran cesur çocuğun özgürlüğe ulaşma hikâyesi.


Hayvanlar üzerine hikâyeler yazarak hayvanların doğal yaşam alanlarının korunmasının önemine ve hayvan sevgisine dikkat çeken bir yazar Linda Coggin. Bir köpekle bir çocuğun dostluk hikâyesini konu alan “The Dog Ray” ve “Dog Days” romanlarının ardından kaleme aldığı “The Boy With Tiger”, “Kaplan Yürekli Çocuk” olarak Türkçeleştirildi. Doğa bilimleri hakkındaki çalışmalarıyla dikkat çeken R. Yorke Edwards’ın, “Tüm tehlikeli kayalar ortadan kaldırılıp, insanların üzerlerine düşebilecek tüm ağaçlar kesildikten, zehirli oldukları için tüm böcekler ezilip genelde tehlikeli oldukları için, tüm boz ayılar öldürüldükten sonra vahşi yaşam artık güven altında değildi. Aslında güvenlik ihtiyacı, vahşi yaşamı yok etmişti,” sözleriyle bu başlayan roman, vahşi hayvanların yakalanıp yok edildiği, şehirlerin hiç sönmeyen ışıklarla aydınlatıldığı bir dünyada geçiyor. Adeta bir korku dünyası şeklinde tasarlanan bu ülkede yaşayanlardan biri de Nona’dır. Nona, kimsesiz bir kızdır. Vahşi hayvanlarla dolu bir çiftlikte yaşamaktadır. Çiftliğin sahibi Thomas Bailey, bir gün tüm hayvanlarını dışarı saldıktan sonra kendini vurur. Çiftliğin dağılmasıyla çaresiz kalan Nona, ya buradan hemen kaçmak ya da polislerin onu götüreceği kimsesizler evinde hayatını geçirmek zorundadır. Oysaki Nona’nın bir hayali vardır: “gece ve gündüzün yaşanabildiği, ucu bucağı olmayan yeşilliklerle çevrili bir ülkede yaşamak”. Nona, çiftlikteki hayvanlardan Abel Dancer isimli ayıyla birlikte kaçar. Önce bir ormana saklanırlar. Hayatını günlerce ormanda bir ayı ile birlikte sürdürmek zorunda kalan Nona, ormanda yaşayan Caius ve Jay adında iki çocukla tanışır. Caius ve Jay’in amaçları, ormanın az ilerisinde bulunan ve yasak bölge olarak adlandırılan, gece ve güzün yaşandığı, evcil hayvanların ve hoşgörülü insanların yaşadığı Kenar isimli yasak bölgeye girmektir. Nona, Abel Dancer, Caius ve Jay birleşerek bir dörtlü olurlar ve Kenar’a girebilmek için planlar yapmaya başlarlar. Ancak bu hiç de kolay olmayacaktır.

Hayvansever ve şair
Kitabın yazarı Linda Coggin, evli ve iki çocuk sahibi. Wiltshire’daki evinde ailesi ve onlarca hayvanıyla birlikte yaşayan yazar, tam bir hayvan tutkunu. Kendi adıyla açtığı blogunda her gün hayvanlarının fotoğraflarını paylaşan Coggin’in evi, tıpkı kitaplarında tasvir ettiği gibi, ucu bucağı olmayan ormanlarla kaplı bir bölgede yer alıyor. Çocukluğundaki en büyük hayalinin Amerika’nın batısında yerlilerle birlikte at binmek olduğunu belirten Coggin, Paris ve Çekoslovakya’da pantomim eğitimi almış. “Kaplan Yürekli Çocuk” kitabının bu kadar ilgi çekeceğini tahmin etmediğini söyleyen yazar, “Hayvanlar ve doğa, doğal yaşam dengesi ve insan hayatının sürekliliği için büyük bir öneme sahip. Kitaplarımla doğayı korumaya ve hayvan neslinin devamını sağlamaya yönelik sosyal sorumluluk projelerine destek verdim ve güzel sonuçlar elde ediyorum. Hayvanseverlik ve doğa üzerine yazmaya devam edeceğim,” diyor.


Paylaş