VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Eylül 2015 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Paspas altına saklanan sorunlar
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Paspas altına saklanan sorunlar

Celeste Ng’nin ilk romanı “Sana Söyleyemediğim Her Şey” Amerikalı bir kadın ile Çinli bir erkeğin evliliği üzerinden “sıradan olma” kavramını sorguluyor.

BARIŞ EMRAH


Dışarıdan baktığımızda sıradan hem de çok sıradan bir aile. Anne, baba ve üç çocuk. Anne doktor olma hayalleri taşıyan genç bir kadın. Asla annesi gibi olmak istemiyor. Bir ev kadını gibi yaşamak, bir ev kadını gibi çocuk büyütmek... Farklı olmak istiyor. Baba ise Çinli bir öğretim görevlisi. Annenin tam aksine sıradan, herhangi biri olmak istiyor.

1970’lerin Amerikrası‘nda tanışıp evleniyorlar. Bir Çinli ile Amerikalı‘nın evliliği o yıllar için büyük bir tabu. Üstelik baba James, anne Marilyn’in de öğretmeni. Yani neresinden bakarsanız bakın toplumu rahatsız eden bir evlilik. Ama onlar bunlara hiç takılmıyor, asıl dertleri Marilyn’in daha okurken hamile kalıp öğrenciliğe veda etmesi, doktor olma hayallerini geride bırakması.

Zira ikinci, peşinden de üçüncü çocuğun gelmesiyle bu hayalinden tamamen kopuyor ve sonunda da bir gün (annesini kaybettiğinde) depresyona girip evi terk ediyor. Onun bu bunalımı çocuklar üzerinde romana konu olan büyük bir travma yaratıyor. Çünkü küçük Lydia annesinin evi terk etmesinin nedenini kendi olarak görüyor. Diyor ki, “Annem döndüğünde her dediğini yapacağım.”

Annesi geri döndüğünde de bu sözünü tutuyor. Ama annesinin ondan istedikleri zaman ilerledikçe onu aşıyor. Çünkü annesi kızından kendisinin olmak isteyip olamadığı kişi olmasını istiyor, bir doktor olmasını. Bunun üzerine ona ek dersler aldırıyor, ağgır ödevler ve bir yaşam biçimi yüklüyor. Babası ise annesinin aksine onun arkadaşlar edinmesini, sosyalleşmesini arzuluyor ve Lydia ikisi arasında gidip geliyor ve sonunda bir gün intihara teşebbüs ediyor.

“Sana Söyleyemediğim Her Şey” adından da anlaşılacağı üzere, birbirine çok yakın görünen bir ailenin birbirini üzmemek için, sorunları paspas altına süpürüp adım adım bir trajediye gidişlerinin hikayesi. Günümüzde hemen tüm ailelerin yaşadığı bir sıkıntının, sorunun da. Çocuklar büyüdüğünde ne olacak? Peki biz ideallerimizi, hayallerimizi neden gerçekleştirmedik? Çocuk yapmak, aile kurmak için mi? Peki aile kurup yeryeşse de insan göç ettiği yere kök salabilir mi? Asimilasyon nerede başlar?

Celeste Ng’nin ilk romanı olan “Sana Söyleyemediğim Her Şey” tüm bu sorulara herkese hitap eden bir dil ve kurguyla yanıtlar arıyor. Özellikle asimilasyon ve farklı ırkların birlikteliği konusunu kuşak çatışması, çocuk eğitimi gibi meseleler üzerinden ele almasından ötürü de oldukça da ilginç.

Paylaş

İtimatGaliba en iyisi bir çırpıda söylemek. Doktorların yaptığı gibi. Ekim’den beri kanser tedavisi görüyorum ve biraz daha yolum var.

Devam
15 Eylül 2017 Yıl : 13
Sayfa : 163