VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
04 Ağustos 2018 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Percy Bysshe Shelley’nin 226’ncı doğum günü
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Percy Bysshe Shelley’nin 226’ncı doğum günü

İngiliz yazının romantik dönemin en önemli şairlerinden Percy Bysshe Shelley’nin 226’ncı doğum günü.

Percy Bysshe Shelley, 4 Ağustos 1792’de Horsham’da dünyaya geldi. Eton'da eğitim gördü. 1811'de yazdığı "Ateizmin Gerekliliği" adlı makalesinden dolayı Oxford'dan atıldı ve babası tarafından da reddedildi ve daha sonra Londra’ya gitti. Londra’da içine düştüğü boşluk duygusundan zengin bir lokantacının kızı olan Harriet Westbrook ile evlenerek kurtuldu ve bu evlilikten iki çocuk sahibi oldu. Karısının sunduğu imkanlarla çeşitli geziler yapan Shelley, bir yandan Katolik İrlanda’nın kurtuluşu için bir dizi reform projeleri geliştiriyordu. Shelley’nin en üretken olduğu bu dönemde ilk şiiri olan Kraliçe Mab’i yazdı ancak kovuşturma korkusuyla yayınlatamasa da 1913’te kendisi yayınladı. En uzun şiiri olan Kraliçe Mab’te geçmiş ve gelecek ile ilgili düşüncelerini insanlığın doğasına aykırı siyasal kurumlara karşı eleştirilerini ve vejeteryanlığa olan sempatisini anlatmıştır. Düşünlerinin çoğu özgür olmamakla birlikte şiddetli bir vurguyla yazılmıştır.
Eşinden çabuk usanan Shelley, 16 yaşında olan William Godwin’in kızı Mary ile aşk yaşamaya başladı. Mary’yi ‘zihinsel güzellik’ temasının simgesi olarak gören Shelley’nin bu kızla beraber bütün düşünceleri değişmiştir. İlişkilerinin onaylanmaması üzerinde İsviçre’ye kaçan çift Shelley’nin eşi Harriet’ın intihar etmesi üzerine 1816’da İngiltere’ye dönerek evlendiler. Evliliklerinin çalkantılı olmasına karşın yazarlık kariyerlerine her daim destek olmuşlardır. Çeşitli seyahatlerin ardında çift iki çocuğunu da alarak İtaly’ya yerleşti ancak çocukları yakalandıkları hastalık sonucunda öldüler. Yaşadığı derin üzüntünün beraberinde Shelley, Batı Rüzgarı şiirini yazdı; bu şiirde zamanın geçip gidişini, gençliğin ve yaşamın yitirilişini anlattı. Şiirde kullandığı batı rüzgarıyla savrulan sonbahar yaprakları imgesi kederin içinden yükselen bir gelecek umudunu simgeliyordu.
Percy Bysshe Shelley, 1822'de boğularak ölmüş ve İtalya'da sahile vurduğu yerde yakılmak suretiyle kendisi için bir cenaze töreni düzenlenmiştir. Törende, Lord Byron, arkadaşının kafatasını hatıra olarak saklamak istemiş, ancak yine bir yazar olan aile dostları Edward Trelawny buna izin vermemiştir. Fakat, tören sırasında Trelawny, Shelley'nin kalbini ateşten çalmış ve Percy'nin dul eşi Mary Shelley'ye vermiştir. Kalp sonunda, oğulları Sir Percy Florence Shelley öldüğü zaman, onunla beraber gömülmüştür. Mezarında Latince Cor Cordium ("Kalplerin Kalbi") yazmaktadır.
Shelley, yazın hayatı boyunca değişik biçimlerde değerlendirilmiş; ilk başlarda düşüncelerinin radikalliğinden ve yoğun felsefi söylemlerden dolayı fazla benimsenmemiş olsa da 19.yy’da içinde bulunduğu reform çalışmalarıyla popülerlik kazanmıştır. Shelley, düzyazı ile de anlatılabilecek düşüncelerini şiirler anlatmış, şiirin etkili biçeminden yararlanmıştır. Zaman zaman şiirlerinde gösterişe yer veren Shelley, şiirlerinden düşünsellikle duygusal inceliği dengelemeyi başarmış az sayıdaki romantik şairlerden biri olmuştur.

Paylaş

Yeni sayı yeni heyecanBu ay kapağımıza Türk edebiyatının yaşayan en büyük yazarlarından Selim İleri'yi aldık. Selim İleri, edebiyatta 51 yılı geride bıraktı ve bu yıl karşımıza iki yeni romanla çıktı.

Devam