VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
02 Aralık 2013 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Polisiye’nin usta isimleri Türkiye’ye geliyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Polisiye’nin usta isimleri Türkiye’ye geliyor

Son yıllarda tüm dünyada büyük ilgiyle karşılanan Kuzey’e özgü polisiye romanların iki usta temsilcisi Norveçli yazar Torkil Damhaug ve İsveçli yazar Kristina Ohlsson, 4 Aralık 2013 Çarşamba günü, Nordik polisiye türünün sırlarını anlatmak üzere Türkiye’ye geliyor.

Norveç Büyükelçiliği ve Salon İKSV işbirliğiyle gerçekleştirilen söyleşide, Nordik polisiye türünün son yıllardaki yükselişi, polisiyede heyecan ve gerilim yaratmanın Kuzey’e özgü sırları, polisiyelerdeki “suç” anlayışı gibi konular, Torkil Damhaug ve Kristina Ohlsson’un penceresinden edebiyatseverlerle buluşacak.

POLİS VE PSİKİYATRİ DENEYİMLERİ
İsveçli Kristina Ohlsson, Nordik polisiye türünün çıkış yapan son yazarları arasında yer alıyor ve İsveç’te en çok satan polisiye yazarı olma yolunda hızla ilerliyor. Daha önce bizzat İsveç polis teşkilatı içerisinde çalışmış olması, kitaplarına ayrı bir değer katıyor.
Norveçli Torkil Damhaug ise aynı zamanda bir psikiyatr. Bu yüzden yarattığı karakterlerde psikolojik tasvirler ön plana çıkıyor. Karakterlerinin inandırıcılığı ve yaşadıkları özgün deneyimler, okuru Damhaug romanlarının daha ilk sayfalarında kıskıvrak yakalıyor.

NORDİK POLİSİYENİN ÖNE ÇIKAN YAZARLARI
Modern Nordik polisiye dalgası, Maj Sjöwall ve Per Wahlöö’nün kaleme aldıkları yapıtlarla, 1960’lı yıllarda başladı. Bu iki yazarın toplumsal eleştiri de barındıran anlatımları, yıllar içerisinde Nordik polisiye türünün tipik özelliklerinden biri haline geldi.
Nordik polisiye türü romanlarının başarı kazanmasında, okurların barışçıl Nordik ülkelerindeki polisiye türe dönük ilgiyi merak etmesinden kaynaklanıyor.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam