VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Mart 2017 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Pollyanna müzikali başlıyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Pollyanna müzikali başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Eleanor Emily H. Porter’ın kaleme aldığı dünyaca ünlü “Pollyanna” romanını Binnur Şerbetçioğlu’nun uyarlayıp yönettiği müzikaliyle sahneye taşıyor.
Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, ilk kez büyük prodüksiyonlu bir müzikali seyirci karşısına çıkarıyor: Pollyanna. Amerikalı yazar Eleanor H.Porterpek çok kez beyazperdeye taşınan “Pollyanna” isimli romanından aynı adla Binnur Şerbetçioğlu tarafından uyarlanan müzikale canlı bir orkestra eşlik ediyor. Prömiyeri geçtiğimiz haftlarada yapılan müzikalin konusu şöyle; Annesi yıllar önce yaşamını yitirince, yardım derneği himayesinde yaşamaya başlayan Pollyanna, babasını da kaybettiği haberini alır. Bu hayat dolu küçük kız, katı ve kuralcı biri olarak tanınan Polly Teyzesiyle birlikte yaşayacaktır. Pollyanna’nın konağa gelmesiyle beraber çevredeki herkesin hayatı değişmeye başlar. Dünya çocuk edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Pollyanna, her tür olumsuz durumda bile mutluluğun yaratılabileceğini; çözüm üretebilme yeteneği kazandıktan sonra hayata umutla bakılabileceğini anlatıyor.
Dramaturgisini Gökhan Aktemur’un, sahne tasarımını Ayhan Doğan’ın, kostüm tasarımını Ayşen Aktengiz Bayraşlı’nın üstlendiği, fotoğraflarını Nesrin Kadıoğlu’nun çektiği oyunda; Berk Samur, Canan Kübra Birinci, Çağrı Özgür Hün, Destan Batmaz, Dolunay Pircioğlu, Emrah Derviş Soylu, Ezgim Kılınç, Hüseyin Kefeli, Nazan Yatgın Palabıyık, Onur Şirin, Ömer Barış Bakova, Serap Doğan, Yeşim Mazıcıoğlu, Z. Bahar Çebi ve Zeynep Çelik Küreş rol alıyor.

Bir mutluluk oyunu
Oyunun rejisini üstlenen Binnur Şerbetçioğlu oyun için şöyle diyor: “Çocukluğumda beni büyüleyen bir roman olmuştu Pollyanna. Hayata umutlu bir yerden bakmayı göstermişti bu roman. Bizim yarattığımız veya gerçekten var olan üzüntü duvarından sızan bir ışık, feraha açılan kocaman bir kapı olabilirdi bir yerlerde. Bu kendine güveni sağlayan güzel bir güçtü. Her şeyden önce içinde öyle bir oyun vardı ki çocukluğu hiç bitmeyenlere ‘mutluluk oyunu’. Beklentilerimiz ve yaşananlar farklı olsa bile, hayal kırıklıklarını kısa sürede üzerimizden atmanın yollarını aramalıydık. Çaresizlik, aklın güçsüz kalması değil miydi? Hele ki öğrenilmiş çaresizlik hiç bize göre değil. Çözümü öğrenmeliyiz, engellerden kaçmak yerine... Aşmayı öğrenmeliyiz, güç kazanmak adına... Hayatımıza ve etrafımıza fayda üretebilmeyi öğrenmeliyiz; sevmek adına, yaşamak adına. Zor; fakat kolay olanı kimsenin sevmediğini de biliyorum… Pes etmeden, bütün yolları denemeye devam ediyorum…”
“Çocukluğumda beni büyüleyen bir roman olmuştu Pollyanna. Yazar benim gibi mi düşünüyordu, ben mi onun düşüncesinde yaşıyordum? Hayatta her şey ne tamamıyla iyiydi ne de tamamen kötü... Tıpkı insanlar gibi… Yaralanıp ağladığım ve içimin çok acıdığı zamanlar olmuştu: Hem hayata hem de kendime baktığım zamanlarda… Tıpkı bugün olduğu gibi… Hayata umutlu bir yerden bakmayı göstermişti bu roman. Bizim yarattığımız veya gerçekten var olan üzüntü duvarından sızan bir ışık, feraha açılan kocaman bir kapı olabilirdi bir yerlerde. Bu kendine güveni sağlayan güzel bir güçtü. Her şeyden önce içinde öyle bir “oyun” vardı ki; çocukluğu hiç bitmeyenlere ‘mutluluk oyunu’. Beklentilerimiz ve yaşananlar farklı olsa bile, hayal kırıklıklarını kısa sürede üzerimizden atmanın yollarını aramalıydık. Çaresizlik, aklın güçsüz kalması değil miydi? Hele ki öğrenilmiş çaresizlik hiç bize göre değil. Çözümü öğrenmeliyiz, engellerden kaçmak yerine... Aşmayı öğrenmeliyiz, güç kazanmak adına... Hayatımıza ve etrafımıza fayda üretebilmeyi öğrenmeliyiz; sevmek adına, yaşamak adına… Zor; fakat kolay olanı kimsenin sevmediğini de biliyorum… Pes etmeden, bütün yolları denemeye devam...”

Oyun, 19 ve 26 Mart tarihlerinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak.

Paylaş