VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
26 Temmuz 2016 Salı | Anasayfa > Haberler > "Hocaların Hocası"nı Kaybettik
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Hocaların Hocasını Kaybettik

Dünyanın sayılı bilim adamları arasında gösterilen, ülkemizin yetiştirdiği önemli değerlerden ünlü tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık, tedavi gördüğü Ankara Güven Hastanesi’nde 100 yaşında yaşamını yitirdi

26 Mayıs 1916 İstanbul doğumlu Prof. Dr. Halil İnalcık, bir süredir tedavi gördüğü Ankara Güven Hastanesi’nde 25 Temmuz 2016 tarihinde 100 yaşında hayata veda etti. İnalcık’ın çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

Kızı Günhan İnalcık’ın yaptığı açıklamaya göre, “Hocaların Hocası” İstanbul’da aile mezarlığına defnedilecek. Günhan İnalcık, “Perşembe günü İstanbul’daki aile mezarlığına defnedeceğiz. Ankara Doğramacızade Camii’nde öğle namazına müteakip cenaze namazı kılınacak. Çarşamba günü de 11.00’de Bilkent Üniversitesi DFTCF’de bir tören olacak. Sonra İstanbul’a nakledeceğiz. Adını yaşatacak başka şeyler de yapmak isterim,” diye konuştu.

Pek çok tarihçiyi yetiştirmesi nedeniyle “Hocaların Hocası” olarak adlandırılan tarihçi-yazar Prof. Dr. Halil İnalcık, 7 Eylül 2015’te Bilkent Otel’de 100. yaş gününü dostlarıyla kutlamıştı.Prof. Dr. Halil İnalcık kimdir?

26 Mayıs 1916 İstanbul doğumlu Halil İnalcık, aslen Kırım Tatarı’dır. Ankara DTCF Yeni Çağ Tarihi bölümümde eğitim aldıktan sonra aynı fakültede uzun yıllar Osmanlı ve Avrupa Tarihi üzerine dersler verdi. Chicago Üniversitesi’nin daveti üzerine “Osmanlı Tarih Üniversite Profesörü” görevini yerine getirdi.

1973 yılında “The Ottoman Empire The Classical Age 1300-1600” yayımlandı. Araştırmaları ve çalışmalarıyla pek çok yurt içi ve yurt dışı üniversiteden fahri doktora unvanı aldı. 1993 yılında, davet edildiği Bilkent Üniversitesi’nde Tarih bölümünü kurdu; Osmanlı Tarihi bölümünde yüksek lisans ve doktora seminerleri verdi. Birden çok dili ileri düzeyde kullanan İnalcık, Cambridge Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından dünyanın sayılı 2 bin bilim adamı arasında yer aldı.

Avrasiya Akademiyası’nın da kurucu üyelerinden olan İnalcık, Köprülü ve Abdülbâki Gölpınarlı gibi hocalardan dersler aldı. Çalışmaları ve başarısıyla da hocalarına olan bağlılığını ve şükranlarını sunmaya önem verdi. 25’ten fazla kitap ve 300’den fazla makalenin müellifi olan “Hocaların Hocası”, pek çok tarih kitabına da editörlük yaptı, proje ve kurumların oluşumuna katkıda bulundu.

Paylaş