VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
30 Mayıs 2016 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > "Nâzım Hikmet Araştırma Ödülü" sahibini buldu
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Nâzım Hikmet Araştırma Ödülü sahibini buldu

Arif Keskiner ve M. Melih Güneş’in birlikte kaleme aldıkları “Nâzım’ın Evinde Vera’nın Sofrasında” kitabı, 6. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması’nda “Nâzım Hikmet Araştırma Ödülü”ne layık görüldü.

Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması'nda (26-29 Mayıs) verilen "Nâzım Hikmet Araştırma Ödülü", 'Nâzım'ın Evinde Vera'nın Sofrasında' isimli kitaplarıyla Arif Keskiner ve M. Melih Güneş'e verildi. Keskiner ve Güneş, ödüllerini düzenlenen törende Şiir Buluşması'nın Onur Konuğu şair Ahmet Telli'nin elinden aldı. Keskiner ve Güneş kitabı oluşturabilmek adına için Nâzım Hikmet'in Moskova'daki evini ve karısı Vera Tulyakova'yı ziyaret etmiş. Kitap, Nâzım Hikmet'in etkilerinin ve anılarının izini sürerek, bunların kaybolmadan belgelenmesi amacıyla kaleme alınan kitabın önsözü Svetlana Uturgauri ait. Kitapta Adalet Ağaoğlu, Aziz Nesin, Anna Stepanova, Ara Güler, Arif Keskiner, Ataol Behramoğlu, Can Dündar, Coşkun Aral, Fatma Girik, Genco Erkal, Hakan Aksay, Hülya Arslan, Orhan Kemal, İlki Güneş Fenercioğlu, İrina Fedyunina, M. Melih Güneş, Mergül Kotil, Nadyejda Litvinova, Naum Kleyman, Nazar Büyüm, Nebil Özgentürk, Necati Şahin, Nedim Gürsel, Ömer Polat, Şanar Yurdatapan, Türkân Şoray, Uğur Büke, Vera Tulyakova Hikmet, Yaşar Kemal, Yavuz Tanyeli, Zeliha Berksoy ve Zeynep Oral’ın anıları ve söyleşileri bulunuyor.Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam