VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
26 Mayıs 2014 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > "Şeker Portakalı" vizyonda
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Şeker Portakalı vizyonda

Brezilya'da geçen hikayede sekiz yaşındaki küçük Zezé'nin hikayesini anlatan 'Şeker Portakalı' vizyona girdi.

90'lı yıllarda yazılan "Şeker Portakal"ı yayımlandığı zamanlar büyük ilgi görmüş bir kitaptı. Okuyucu, Zezé’yle tanışıp, onun hayatına dâhil oluyordu. Onun sokaklarında yürüyor, Portuga ile sohbet ediyor ve Minguinho’nun gölgesinde soluklanıyordu. Kitabın son sayfasını kapatırken ise Zezé’nin gidişi ve kitabın sonu inanılmaz bir üzüntü yaratmıştı.

"ŞEKER PORTAKAL"I OKUTAN ÖĞRETMENE SORUŞTURMA

Zeze, tüm acılara, zorluklara göğüs geren; hayal kırıklıklarının üstesinden gelebilen, sevdiklerini kaybeden ve yetişkinler dünyasında yaşamaya çalışan bir kahraman. Yayımlandıktan yıllar sonra, bir gün bir haber dikkat çekti. Bir 7. sınıf öğretmenine soruşturma açılmıştı. Sebebi de öğrencilerine Şeker Portakalı’nı okutmasıydı. Öğrencilerden birinin velisi kitabı müstehcen bulmuş ve öğretmen hakkında soruşturma açılmasını istemişti. Kitabın, “Türk örf ve ananelerine” aykırı olduğunu, birçok argo sözcük ve küfür içerdiğini belirtmişti.

FİLM VİZYONDA

Yine de, yazarı José Mauro de Vasconcelos’un hayatından esintiler taşıyan bu roman için şimdilerde bir de müjdeli haber var. Şeker Portakalı’nın filmi dün vizyona girdi. 2012 yapımı bu filmin yönetmeni 1998 yapımı Merkez İstasyonu ve 2004 yapımı Karşı Daire filmleriyle de tanınan Marcos Bernstein. Filmin senaryosunu da Melanie Dimantas ile birlikte üstlenmiş. Başrollerde genç oyuncu João Guilherme Ávila ve Portuga rolünde José de Abreu yer alıyor.

2004 YILINDA BEYAZ PERDEYE AKTARMA DÜŞÜNCESİ ORTAYA ÇIKMIŞTI

Kitabı beyazperdeye aktarma düşüncesi 2004 yılında ortaya çıkmış. Filmin yapımcısı Katia Machado’nun isteği üzerine Marcos Bernstein ve Melanie Dimantas senaryosunu kaleme almışlar. Daha sonra ise Bernstein filmin yönetmenliğini de üstlenmiş. İlk başlarda Fransız-Brezilya ortak yapımı olan film, çekimler biterken tamamen bir Brezilya filmi olarak son bulmuş. İlk kez 2012’deki Rio Festivali’nde izleyiciyle buluşan filmin çekimleri 2010 ve 2011 yıllarında Brezilya’nın Minas Gerais bölgesinde yapıldı. Orijinal adı Meu Pé de Laranja Lima olan Şeker Portakalı’nın beyazperde uyarlaması iki sene gecikmeli de olsa Türk izleyicisiyle buluştu.

Paylaş