VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Mayıs 2018 Salı | Anasayfa > Haberler > Rahatsız edici seslerin izinde
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Rahatsız edici seslerin izinde

Philip K. Dick’in ünlenmeden önce yazdığı ve ölümünden sonra basılan “Sokaktan Gelen Sesler”, insanda tokat etkisi yaratan,“Yazdığım her şeyin özünde sanat değil hakikat var,” diyen bir yazarın kolay kolay akıllardan çıkmayacak yapıtı.Philip K. Dick, kısaca PKD bugün bilimkurgu meraklısı genç kuşağın aklına ilk gelen yazarlardan biri olmasına rağmen kıymeti geç anlaşılan yazarlardan. PKD’yi uzun uzun anlatmaya gerek var mı? Gerçekliği anlattığını, insan olarak tam bir binbir surat olduğunu, hayatı boyunca para kazanmak için sürekli yazdığını, uyuşturuculara düşkün olduğunu, belki de tüm zamanların en iyi bilimkurgu filmi olabilecek Bıçak Sırtı’nın onun “Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi?” öyküsünden uyarlandığını (Yine Alfa Yayınları’ndan çıkan ikinci eşi Anne R. Dick’in yazdığı biyografisi insan PKD’yi daha yakından tanıtıyor) söyleyelim lafı uzatmadan. Sadık bir PKD okuru zaman zaman onun internet çağında, 2000’lerde yaşasa ne kadar ünlü olacağını, nasıl el üstünde tutulacağını düşünmeden edemez, çünkü günümüzde bilimkurgu ve fantastik yazın türünde yazan yazarların çoğu artık televizyon dizisi ya da sinema filmi çekilmek üzere yazarken hala PKD’nin çok önceden tohumlarını atmış olduğu fikirlerin ekmeğini yiyor. Bütün bunlara rağmen PKD’nin iyi yazan, dili kuvvetli bir yazar olmadığını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. O daha çok fikirleri ve hayalgücü kuvvetli bir yazar.

Dolayısıyla “Sokaktan Gelen Sesler” Philip K. Dick’le ilk kez tanışacaklara değil, deneyimli Philip K. Dick okurlarına ve hayranlarına, PKD’nin bilimkurgu dışı ne yazmış olabileceğini merak edenlere önerilebilecek yazarın bilimkurgu dışı birkaç kitabından biri.

Buna rağmen bilimkurgu romanlarında ve öykülerinde dönüp dolaşıp kullandığı temaları, fikirleri “Sokaktan Gelen Sesler”de de belli belirsiz de olsa bulmak mümkündür. Dr. Kan Parası’ndaki yan karakterlerden biri olan Jim Fergesson bu romanda da halinden memnun olmayan, televizyon satıcısı huysuz patrondur. Sadakatsizlik, kadın düşmanlığı ve misantropi gibi tipik PKD klişeleri de kitapta epeyi öne çıkan unsurlardır. Devlete olan güvensizlik, savaş sonrası paranoya gibi temaları da deneyimli PKD okurları hemen fark edeceklerdir. Kitapta olaylar Stuart Hadley adında tatminsiz, hayatta aradığını bulamamış, yeni doğum yapmış eşi, yaptığı iş arasına sıkışmış genç bir televizyon satıcısının çevresinde gelişir. Stuart Hadley ilerleyen sayfalarda okurun sevmekte epeyi zorlanacağı bir karakter olmasına rağmen aslında hepimizin yaşadığı kısırdöngüyü yaşar. Hayatını değiştirmek, daha farklı, daha özel bir şey olmak ister. Önce dini bir liderin ve onun çevresinden gizemli bir kadının peşine takılır. Ama işler giderek kontrolden çıkar ve son yüz sayfada okur da Stuart ile birlikte kâbus gibi bir gecenin sonunda cehenneme iner. Her kâbusun bir sonu vardır elbette. PKD’nin ünlenmeden önce yazdığı ve ölümünden sonra basılan “Sokaktan Gelen Sesler”, belirgin üslup ve yazım kusurları taşımakla beraber son yüz sayfasında içerdiği şiddetle insanda tokat etkisi bırakan,“Yazdığım her şeyin özünde sanat değil hakikat var,” diyen bir dehanın kolay kolay akıllardan çıkmayacak rahatsız edici bir yapıtı.

Paylaş