VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Temmuz 2014 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Rakiplerin dostluğu
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Rakiplerin dostluğu

Amerikalı yazar John Knowles'in kaleme aldığı Özel Bir Barış 1940 Amerikası'nda bir yatılı okulda okuyan iki yakın dostun acıklı öyküsünü konu alıyor."Özel Bir Barış" Knowles'ın en bilinen ve en çok beğenilen eseri; hatta 'başyapıtı'. Romanın Konwles'in 'başyapıtı' olarak anılmasını sağlayan ise sadece Nobel Edebiyat Ödüllü bir kitap olması değil elbette, bu ödülü almasını sağlayan konusu ve kurgusu. Öyle ki roman halen ders kitaplarında ve Amerikan klasikleri arasında yer alıyor. Knowles'ın 1959 yılında kaleme aldığı roman kendi hayatından da izler taşıyor. Öyle ki Knowles da romanındaki karakterler gibi bir yatılı okulda okumuş. Knowles'ın 1945 yılında mezun olduğu yatılı okulda yaşadıklarından yola çıkarak yazdığı "The Speare Peace" romanı Türkçeye ilk olarak "Bir Başka Barış" adıyla çevrilerek İnkılap Kitabevi tarafından yayımlanmıştı, şimdi ise "Özel Bir Barış" adıyla Kafka Yayınları tarafından çıktı.
John Knowles romanına Nobel Edebiyat Ödüllü Amerikalı yazar Ernest Hemingway'in "Silahlara Veda" isimli kitabındaki "I had made a separate peace"(Ayrı bir barış yapmıştı) cümlesinden esinlenerek "Özel Bir Barış" adını vermiş. Çünkü John Knowles da romanlarında Hemingway gibi savaş fonunda sürdürülen hayatları işler.Bu romanında ise iki sporcunun sert rekabetini konu almış.

İKİ RAKİP, İKİ DOST

İki yakın arkadaşın birbirlerinin hayatlarını ölene dek değiştirecek olan hatalarını anlatan romanın konusu şöyle; Gene Forrester, New Hampshire'dekiDevon School adlı yatılı okulda okuyan sporcu öğrencilerdir. Oda arkadaşı Finny ile gün geçtikçe yakın arkadaş olurlar. Bir gün Finny Gene'i ağaçtan nehre atlamak için kışkırtır ve ikili bunu bir ritüel haline getirir. Bir gün Finny tam ağacın dalının ucuna uzanmışken Gene dalı sallayıp Finny'nin kıyıya düşmesine ve bacağını kırmasına neden olur. Bu trajedi normal bir kaza olarak görülür ve Gene'i suçlamak kimsenin aklına gelmez. Gene Finny'i ziyarete gider ve düşüşünden kendisini sorumlu tutar. Gene Finny'nin evine uğrayıp kazanın olduğu gün dalı kasten salladığını söyler. Finny onu dinlemeyi reddeder.

Tüm olumsuzlara rağmen Gene ve Finny dünya olimpiyatlarına katılma hedefi doğrultusunda antremanlara devam eder. Finny'nin organize etiği kış karnavalı devam ederken okul arkadaşları Leper'ın gönderdiği telgraflar Gene'e ulaşır. Leper çıldırmak üzere olduğunu ve Gene'in bir an önce Vermont'a gelmesini söyler. Çünkü Gene'nin arkadaşının bacağını kasti olarak kırdığını düşünmektedir. Bunun üzerine okuldaki örencilerin katıldığı bir mahkeme kurulur. Leper Finny'nin düşmesinden Gene'yi suçlayınca Finny salonu terkeder, ancak merdivenlerde bir kez daha düşer ve yine bacağını kırar. Gene o gece Finny'le konuşur. Finny'nin kazasına dar tüm suçu üstlenir, özür diler ve bunun düşmanca bir kötülük duygusundan kaynaklanmadığını dile getirir. Finny Gene'i affeder ve barışırlar. Doktor Finny'i ameliyata alır. Ameliyatın sonuçları Finny ve Gene'nin hayatlarını sonsuza kadar değiştirecektir.


Özel Bir Barış
John Knowles
Çevirmen: Nihal Gökçe
Kafka Yayınevi
17 TL


Paylaş