VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
26 Haziran 2013 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Richard Matheson hayatını kaybetti
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Richard Matheson hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü Norveçli bilimkurgu yazarı Richard Matheson, 87 yaşında hayata veda etti.Bilim Kurgu, Korku ve Fantastik Filmler Akademisi'nden yapılan açıklamada, ünlü yazarın pazar günü Los Angeles'ta öldüğü belirtildi.

Matheson'a çarşamba günü akademi tarafından "Vizyon Sahibi Yazar" ödülü verilecekti.

Akademi Başkanı Robert Holguin, "Muhteşem bir yetenek, sınırsız bir düşgücü ve eşsiz bir esine sahip yazarımızı yitirmekten dolayı son derece üzgünüz. Çarşamba günü yapılacak ödül törenini Matheson'a adamaya karar verdik" dedi.

Norveç göçmeni bir anne babanın oğlu olarak Brooklyn'de doğup büyüyen Matheson, 2. Dünya Savaşı'nda piyade olarak görev aldıktan sonra 1949'da Missouri Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun olmuştu.

Matheson, "Someone Is Bleeding" adlı ilk romanını 1953'te yayımlamıştı.

"Hell House", "The Shrinking Man", "A Stir of Echoes", "What Dreams May Come" ve "I Am Legend" gibi eserleri beyazperdeye uyarlanan Matheson, Amerikan Yazarlar Birliği (WGA)'nin şimdiye kadarki en iyi yazılmış 10 TV dizisi listesinde üçüncü sırada yer alan "The Twilight Zone"un bazı bölümlerine de imza atmıştı.

Matheson'un yazdığı ve William Shatner'ın uçağın kanadında bir yaratıkla burun buruna gelen yolcuyu oynadığı "Nightmare at 20,000 Feet", serinin en ünlü bölümlerinden biri kabul ediliyor.

Eserleri birçok dile çevrilen Matheson'un Türkçeye çevrilen kitapları arasında "Ben, Efsane!" ile "2001 ve Ötesi" bulunuyor.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam