VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
22 Ocak 2014 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Robert Kolej’in 150.yılına özel kitap
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Robert Kolej’in 150.yılına özel kitap

Robert Kolej’in 150. kuruluş yıldönümü kapsamında 15 Mayıs-31 Ağustos 2013 tarihleri arasında gerçekleşen ‘Bir Geleneğin Anatomisi: Robert Kolej’in 150 Yılı 1863-2013’ sergisinin katalogu kitaplaştırıldı.

Robert Kolej’in 150 yıllık ilginç tarihinin yanı sıra eğitimin insanları bir araya getirme gücünü ve gençlerin kapasitelerini gözler önüne seren 670 sayfalık sergi kataloğu, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ve Robert Kolej işbirliğiyle, Robert Kolej Arşivi, Robert Kolej Arkeoloji Koleksiyonu, Columbia Üniversitesi Nadir Kitap ve Elyazmaları Kütüphanesi, Saint Joseph Lisesi ve özel koleksiyonlardan derlendi.

KİTAPTA NELER VAR?
Okulun ilk mezunlarından okulun çizimlerine ve ek binaların temel atma töreninden karelere kadar pek çok fotoğraf, katalog kitapta yer alıyor. Robert Kolej'in 150 yılına ışık tutan bilgiler de kitabın içeriğini oluşturuyor. Cem Akaş’ın küratörlüğünü üstlendiği, İstanbul’un eğitim, kültür, sosyal ve entelektüel yaşamına ışık tutan serginin kataloğunda ayrıca; Ted Widmer, Funda Soysal, Zafer Toprak, Üstün Ergüder, Nükhet Sirman, Kanat Emiroğlu, Herkül Millas, Mahmut Önder Hortaçsu, Zeynep Çelik, Dağhan Irak, Özdemir Nutku, Semih Gümüş, Nuri M. Çolakoğlu, Ayşe Kulin, Erkut Yücaoğlu ve Cem Kozlu’nun makaleleri yer alıyor.

ROBERT KOLEJİ'NİN ÜNLÜ MEZUNLARI KİMLER?
Halide Edip Adıvar, Beklan Algan, Bülent Ecevit, Can Kozanoğlu, Celâl Şengör, Cem Boyner, Cem Karaca, İsmail Cem, Tansu Çiller, Cüneyt Ülsever, Abidin Dino, Ercüment Karacan, Genco Erkal, Göksel Kortay, Gülriz Sururi, Gündüz Vassaf, Haldun Dormen, Halet Çambel, Halikarnas Balıkçısı, Lale Müldür, Nejat Eczacıbaşı, Orhan Pamuk, Perihan Mağden, Pınar Kür, Rahmi Koç ve Rahşan Ecevit'e kadar daha pek çok isim Robert Kolej'den mezun olan ünlü isimler arasında.

ROBERT KOLEJİ FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINPaylaş