VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Ocak 2018 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Rol model olmak çok önemli
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Rol model olmak çok önemli

Edebiyatta 50 yılını kutlayan Nur İçözü, ebeveynlerin yanıtını en çok aradığı “çocuğa okuma alışkanlığı kazandırmak için nasıl bir yol izlemeli” sorusuna “Ailenin iyi bir model oluşturması önemli. Birlikte okumalar yapmak gerekli. Zorlamayla sonuç almak olanaksız” diyor.Basın ve edebiyat derken 50 koca yılı geride bıraktınız; pek çok gazetede yöneticilik yaptınız, sanat yazıları yazdınız; 90’ın üzerinde çocuk kitabı kaleme aldınız. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz bu elli yılı?
Çok klasik bir yanıt olacak belki, ama ilk günden bu yana yaşadıklarım için sanki dün gibi diyebilirim. Hiçbir şey için “ keşke” demedim. Alanın duayenlerinden farkına bile varmadan çok şey öğrendim. Bir “alaylı” olarak mesleğe giriş yapmak ve deneyerek, görerek, yaşayarak öğrenmek gerek yaşamıma gerekse yazın dünyama önemli değerler kattı.

Peki çocuk edebiyatında nasıl bir değişim dönüşüm yaşandı bu süreçte?
Başlarda, çocuk edebiyatı alanında yapıt veren yazarlarımız çok fazla değildi. Hatta “Çocuk edebiyatı yoktur, salt edebiyat vardır” diyenler de azımsanmayacak kadar çoktu. Çocuk edebiyatı yazarları ise, deyim yerindeyse bir elin parmaklarını geçmiyordu diyebilirim. 1980 -90 sonrası alanımıza çocuk ve gençlik kitaplarıyla edebiyat sevdalısı yetenekli genç kalemler katıldı. Buradaki genç sözcüğü, doğum yılı ile ilgili değil tabi. Yeni başlayan taze kalemleri kastediyorum… Yayınevleri eskiden çocuk edebiyatına pek de önem vermezken, iyi bir okur kitlesini yakalamanın çocukluk cağındaki kitapla tanışma döneminden geçtiğini fark ettiler. Tıpkı yakında kaybettiğimiz sevgili Muzaffer İzgü’nün dediği gibi “çocuk okuru olmayan bir toplumun büyük okuru olamayacağı” gerçeğini gördüler. Bu anlayışla çocuk ve gençlik kitaplarıyla ilgili yarışmalar düzenlemeye başladılar. Böylece bu günlere geldik ve pek çok yeni yetenek kitaplarıyla alanda yer aldı. Ve sonuç olarak şimdi birçok yetişkin edebiyatı yazarının çocuk kitapları yazmaya başladığını görüyoruz. Sevindirici değil mi?

Yeni kitabınız “Sen Kuş Dili Bilir misin?” kuşları tanıtan öğretici bir kitap. Özellikle kuşları seçme nedeniniz nedir?
Aslında kitap iki farklı şiir grubunu içeriyor. İlk yarıda kitaba adını da veren kuşlarla ilgili şiirler var. Yola çıkış nedenim ise çocuklar ve kuşları birbirine benzetmem. Öylesine birbirine benzeyen canlılar ki. Özgürlüklerine düşkün, yerinde duramayan, kırılgan, doğaya duyarlı... Buna karşın fark ettim ki, çocukların tanıdığı kuş sayısı neredeyse serçe ve kargayla sınırlı. Her kanatlıya kuş deyip geçiyorlar. Oysaki kendilerine birisi kalkıp da “ çocuk” dese ne kadar gücenirler. Hatta öfkelenip “ Benim adım…” diye başlayan bir cümleyle isimlerini söylerler. İşte bu nedenle, gözlerini biraz daha gökyüzüne, doğaya çevirsinler istedim.

Birlikte okumalı
"Çocuklar için rol modeller çok önemlidir. Örneğin ilkokulun ilk sınıflarında neredeyse tüm çocuklar “öğretmen” olmak isterler. Arada doktor olmak isteyen tek tük çocuk da çıkabilir. Çünkü doktorunu sevmiştir. Son yıllarda bu tercihlere astronot, uzay bilimci gibi örnekler de eklendi. Çünkü televizyon haberleri onları etkilemeye başladı. Konu kitap okumaya gelince; burada ailenin iyi bir model oluşturması önemli. Birlikte okumalar yapmak gerekli. Zorlamayla sonuç almak olanaksız."Paylaş