VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
27 Mayıs 2013 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Rüştü Onur’un hiç bilinmeyen bir fotoğrafı bulundu
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Rüştü Onur’un hiç bilinmeyen bir fotoğrafı bulundu

Zonguldaklı şair Rüştü Onur'a ait daha önce hiç yayınlanmamış bir fotoğraf, dün Sunay Akın tarafından Twitter'da paylaşıldı.


22 yıllık kısa yaşamına rağmen geride birçok şiir bırakan bir isim Zonguldaklı şair Rüştü Onur. Türkiye Rüştü Onur’u Yılmaz Erdoğan’ın çektiği "Kelebeğin Rüyası" filmiyle tanıdı.

1920 Zonguldak/ Devrek doğumlu şair Rüştü Onur, sadece 22 yıl yaşadı. Bölgenin ve dönemin korkulu rüyası vereme yakalanıp hayatını kaybetti. Heybeliada senatoryumunda yatarken tanıştığı, Media Sessiz ile evlendi. Ancak evlendikten hemen sonra karısını tifodan kaybetti ve acısına dayanamayıp birkaç ay sonra da kendisi vefat etti.

Sadece 22 yıl yaşasa da geriye kendisinden birçok şiir ve mektup bıraktı. Türk edebiyatının en büyük kalemlerinden Salah Birsel, şiirlerini 1956'da "Rüştü Onur" adıyla kitaplaştırdı. Bu yüzden de edebiyat tarihinin "kayıp şairleri" arasına girdi. 1983'ten beri Devrek'te adına anma günleri düzenlenen şairin, “Kelebeğin Rüyası” filminde de gösterildiği üzere sağlığında çıkaramadığı Şehir dergisi, 2004'ten bu yana günümüz genç şairleri tarafından Zonguldak'ta yayımlanmaktadır.

Paylaş