VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
16 Mayıs 2016 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Şairler, Attila İlhan için yarışıyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Şairler, Attila İlhan için yarışıyor

Usta şair Attila İlhan şiir ve roman alanında verilecek Attila İlhan Edebiyat Ödülü ve Vakıf Özel Teşvik Ödülü ile anılacak.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları ve Attila İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı desteğiyle gerçekleştirilecek olan "Attila İlhan Edebiyat Ödülü" ve "Vakıf Özel Teşvik Ödülü" için başvurular başladı. Attila İlhan Edebiyat Ödülü'ne hak kazanan şiir kitabı ve roman sahibi 10'ar bin lira, Vakıf Özel Teşvik Ödülü'ne hak kazanan ilk şiir kitabı ve ilk roman sahibi ise 5 bin lira ile ödüllendirilecek. Yarışmaya katılacak şair, yazar ya da yayınevlerinin eserlerini, 15 Haziran'a kadar Attila İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı'na teslim etmeleri gerekiyor. Yarışmaya başvuran eserin 2015'te yayımlanmış olması gerekiyor.

SONUÇLAR KASIM'DA AÇIKLANACAK

Onursal Başkanlığı'nı Doğan Hızlan'ın üstlendiği yarışmanın, şiir seçici kurulu Metin Celal başkanlığında, Cahit Koytak, Haydar Ergülen, Hüseyin Yurttaş ve aile adına Kerem Alışık'tan oluşacak. Roman seçici kurulunda Mehmet Eroğlu'nun başkanlığında Asuman Kafaoğlu Büke, İnci Enginün, Ülkü Karaosmanoğlu ve aile adına Ali Cem İlhan görev yapacak. Ödül kazanan eserler, Kasım ayında açıklanacak.

GERÇEKÇİ ŞİİR AKIMININ ÖNCÜSÜYDÜ

Atilla İlhan, 15 Haziran 1925'te İzmir'de dünyaya geldi. İzmir'de Karşıyaka Cumhuriyet İlkokulu ve Karşıyaka Ortaokulu'nu bitirdi. niversitesi Hukuk Fakültesi'ndeki yüksek öğrenimini yarıda bıraktı. 6 yıl aralıklarla Paris'te yaşadı. Türkiye'ye döndü. Çeşitli gazete ve dergilerde çalıştı. Demokrat İzmir Gazetesi Genel Yayın Müdürlüğü ve Başyazarlığı'nı üstlendi. Ankara'da Bilgi Yayınevi Danışmanlığını yaptı. Senaryolarında "Ali Kaptanoğlu" takma adını kullandı. Yeni Ortam, Dünya, Milliyet, Söz gazeteleri için köşe yazıları kaleme aldı. Yelken ve Sanat Olayı adlı dergileri yönetti.

1941'de ilk şiiri olan "Balıkçı Türküsü", Yeni Edebiyat Dergisi'nde yayınlandı. "Nevin Yıldız" takma adıyla İstanbul, "Beteroğlu" takma adıyla Yücel dergilerinde şiirleri yer aldı. 1946 CHP şiir yarışmasında "Cebbaroğlu Mehemmed" şiiriyle birinci oldu. Genç, Yeni Nesil, Varlık, Aile, Yirminci Asır, Seçilmiş Hikayeler, Kaynak, Ufuklar, Mavi, Yeditepe, Dost, Yelken, Ataç, Yön, Milliyet Sanat, Sanat Olayı dergilerinde şiirleri, deneme ve eleştirileri yayınlandı. Türk edebiyatının önemli isimleri arasına girdi.

Garip Akımı ve İkinci Yeni şiirine karşı çıkarak Maviciler adıyla tanınan toplumcu gerçekçi şiir akımını başlattı. Şiire yeni bir ses düzeni, taşkın, coşkulu bir anlatım ve kendisine özgü bir duyarlılık getirdi. Sisler Bulvarı, Yağmur Kaçağı, Ben Sana Mecburum şiir kitaplarındaki şiirleriyle genç şair kuşağını etkiledi.

Yalnızlar Rıhtımı (Lütfi Akad), Ateşten Damlalar (Memduh Ün), Rıfat Diye Biri (Ertem Gönenç), Şoför Nebahat (Metin Erksan), Devlerin Öfkesi (Nevzat Pesen) ve Ver Elini İstanbul (Aydın Arakon) senaryolarını yazdı. 11 Ekim 2005'te İstanbul'da hayat gözlerini yumdu.


Paylaş