VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
09 Mayıs 2013 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Sait Faik Hikâye Armağanı''nın en genç sahibi
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Sait Faik Hikâye Armağanı'nın en genç sahibi

Sait Faik Hikâye Armağanı’nın bu seneki sahibi, 2012 yılında Can Yayınları’ndan çıkan “Bazen Hayat” kitabı ile Sine Ergün oldu. Ergün, aynı zamanda bu ödülü alan şu ana kadarki en genç yazar.

Her yıl Darüşşafaka tarafından Sait Faik Abasıyanık adına düzenlenen ve bu sene 59.’su verilen Sait Faik Hikâye Armağanı’nı bu sene “Bazen Hayat” kitabıyla genç öykücü Sine Ergün kazandı. Ergün, önceki senelerde Aslı Erdoğan, Yekta Kopan, Murat Gülsoy, Ayşe Kulin gibi yazarlara verilen ödülü şimdiye kadar alan en genç yazar ünvanını da kazandı.

Doğan Hızlan başkanlığında toplanan Jale Parla, Metin Celal, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Beşir Özmen ve Murat Gülsoy’dan oluşan seçici kurul, Ergün’ün ödülü kazanma gerekçesini şu sözlerle açıkladı: “Yalın bir dille güncel kent yaşamından kesitleri anlatırken insanlık durumlarının tekinsizliğini resmetmekteki ustalığı nedeniyle, Sine Ergün’ün kitabına oy birliğiyle verildi.”İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan ve Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamış’ın konuşmalarından sonra, ödülün kazananı Sine Ergün de kısa bir konuşma yaptı.

BAŞUCU ÖYKÜM, "ÖYLE BİR HİKÂYE"

Konuşmasına “Ne söylesem, muhtemelen önceden söylenmiş olacak ve benim söyleyeceklerim havada kalacak” diye başlayan Ergün, “Sait Faik’in ilk okuduğum öyküsü ‘Öyle Bir Hikaye’ idi. Yazmaya başladığımda da bu benim her zaman başucu öyküm oldu,” dedi.

Sait Faik’in bütün kitaplarını ablasının kütüphanesinde görüp okuduğunu söyleyen Sine Ergün, “Yazmaya karar verdiğimde edebiyatı hayatımın en önemli yerine koydum ve ailem bu konuda her zaman destekçim oldu,” diye konuştu.

İki öykü kitabı bulunan 1982 doğumlu genç yazar Sine Ergün’ün ilk kitabı “Burası Tekin Değil”, ilk olarak Yitik Ülke Yayınları’nda basıldıktan sonra yazarın ödül kazandığı, son kitabı “Bazen Hayat”la birlikte diğer kitabı da Can Yayınları tarafından basıldı.

Paylaş