VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
09 Mayıs 2016 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Sait Faik Ödülü Muzaffer Kale’nin oldu
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Sait Faik Ödülü Muzaffer Kale’nin oldu

Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl ölüm yıldönümünde (11 Mayıs) bir öykücüye verilen Sait Faik Hikâye Armağanı’nın bu yılki sahibi Muzaffer Kale oldu.1955’te Sait Faik Abasıyanık’ın annesi Makbule Hanım'ın girşimiyle verilmeye başlanan Sait Faik Hikâye Armağanı’nın 62’ncisinin sahibi “Güneş Sepeti” adlı kitabıyla Muzaffer Kale.


Doğan Hızlan’ın başkanlığında toplanan Jale Parla, Metin Celâl, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Beşir Özmen ve Murat Gülsoy’dan oluşan Sait Faik Hikâye Armağanı Jürisi, ödül gerekçesini şöyle açıkladı: “62. Sait Faik Hikâye Armağanı’nın, kısa öykünün olanaklarını başarıyla kullanan ve varoluşun yoğunluğunu yaşamın ayrıntılarında yakalayan Muzaffer Kale’nin Güneş Sepeti adlı kitabına verilmesi oy birliğiyle uygun görülmüştür.”

Ödül, Sait Faik’in 11 Mayıs Günü Milli Reasürans Konferans Salonu’nda Muzaffer Kale’ye takdim edilecek.

Muzaffer Kale kimdir?

Muzaffer Kale 1957 yılında doğdu. Çocukluğu Bodrum Bahçeyakası köyünde geçti. Çiftçi bir ailenin iki çocuğundan büyüğü… Diyarbakır’da Dicle Üniversitesi Türk dili ve edebiyatını bitirdi. Çalışmaları birçok edebiyat dergisinde yayımlandı. Başta şiir olmak üzere çalışmalarını 1981’den beri, edebiyat dergilerinde yayımladı. Değişik işlerde çalıştı. Öğretmenlik yaptı. İzmir’de yaşamaktadır. Kale’nin yayımlanmış şiir kitapları şunlar; Bir Günlük Güneş, Gözlerim Akşama Ölür, Acıtmıyor Boynumu Dünya, Işıktan Kalan Kırılma, Hiçbir Şeyi Unutmadım, Sakın Zar Atma, Lirik Aksan, Menekşenin Sayılı Günleri, Kayıp Saklambaç.

Paylaş

İtimatGaliba en iyisi bir çırpıda söylemek. Doktorların yaptığı gibi. Ekim’den beri kanser tedavisi görüyorum ve biraz daha yolum var.

Devam
15 Eylül 2017 Yıl : 13
Sayfa : 163