VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
03 Mayıs 2013 Cuma | Anasayfa > Haberler > Sait Faik’in evi yeniden açılıyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Sait Faik’in evi yeniden açılıyor

Sıradan insanı anlattığı durum hikâyeleriyle modern yerli hikâyeciliğin temellerini atan yazar Sait Faik Abasıyanık’ın evi, üç yıl süren restorasyon sürecinin ardından ziyaretçileriyle buluşuyor.

Yazarın Burgazada’da bulunan ve müzeye dönüştürülen evi, 2010’dan bu yana Darüşşafaka Cemiyeti’nin sürdürdüğü restorasyon çalışmaları sonucunda yazarın 59. ölüm yıldönümüne yetiştirilmek üzere 11 Mayıs Cumartesi günü 13.30’da kapılarını açıyor.

Yazarın “Semaver”, “Sarnıç” gibi kitaplarında bulunan ve Burgazada’da geçen hikâyelerin yazıldığı evde, yazarın el yazması hikâyeleri ve fotoğraflarının da içinde bulunduğu kişisel eşyaları yer alıyor.

Sait Faik, babasının vefatından sonra kışları Nişantaşı’nda yazları Burgazada’daki köşkte yaşamını sürdürüyordu. Rahatsızlığının ardından zamanının büyük bölümünü geçirmeye başladığı müze ev, 1959’da Darüşşafaka Cemiyeti’nin girişimiyle giriş ücreti alınmaksızın ziyarete açıldı. Bu tarihten elli bir yıl sonra güçlendirme ve restorasyon çalışmalarının başlatıldığı müze ev, kültür ve tarihe ev sahipliği yapan önemli özel müzelerimizden biri.

TÜM MAL VARLIĞI DARÜŞŞAFAKA’YA

Ölümünden bir yıl önce, Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın davetiyle, o dönem Fatih’te bulunan Darüşşafaka Lisesi’nde düzenlenen bir edebiyat matinesine katılan Sait Faik, matineden sonra okulu gezdiğinde çok etkilenir. Öğrencileri takdir eden ve duygulanan Faik, eve döndüğünde mallarını, babasını kaybetmiş çocuklara çok güzel imkânlar sağladığını düşündüğü Darüşşafaka’ya bağışlama hayalini annesiyle paylaşır.

Bu vasiyetin üzerine yazarın annesi Makbule Hanım, Sait Faik’in ölümünden sonra, 8 Kasım 1954’te hazırladığı vasiyetinde mal varlıklarının çoğunu, yazarın eserlerinin telif hakkını ve Burgazada’daki köşkü Darüşşafaka Cemiyeti’ne bırakır. Köşk, Abasıyanık’ın vasiyeti doğrultusunda müzeye dönüştürülür. Sait Faik Abasıyanık Müzesi adıyla 22 Ağustos 1959’da halka açılan müze evin bakım, onarım vb. sorumlulukları da 1964 yılı itibariyle Darüşşafaka Cemiyeti’ne bırakılır.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam