VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
11 Mayıs 2013 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Sait Faik''in müze evi edebiyatseverlerle buluşuyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Sait Faik'in müze evi edebiyatseverlerle buluşuyor

Bugün, 11 Mayıs 1954 yılında hayata gözlerini yuman Sait Faik Abasıyanık’ın ölüm yıldönümü. Modern Türk hikâyeciliğinin en önemli isimlerinden olan yazarın ölümünün 49. yılı anısına bugün, Burgazada’daki evi müze olarak edebiyatseverlere kapılarını açıyor.Sıradan insanı anlattığı durum hikâyeleriyle Türk hikâyeciliğine yeni bir soluk getiren yazarın Burgazada’daki evi bugün, ölümü anısına müze olarak açılıyor. 2010 yılından bu yana Darüşşafaka tarafından restorasyon çalışmaları yapılan Burgazada’daki müze ev bugün Sait Faik’in 59. ölüm yıldönümü anısına 13.30’da ziyaretçilere kapılarını açacak.


Fazıl Hüsnü’nün davet ettiği bir edebiyat matinesinden sonra Darüşşafaka’yı gezen Sait Faik çok etkilenir ve rahatsızlığından sonra vaktinin çoğunu geçirmeye başladığı evini ve tüm mal varlığını Darüşşafaka Cemiyeti’ne bırakır. Yazarın “Son Kuşlar”, “Semaver”, “Sarnıç” gibi öykülerini yazdığı ev, 1959’da Darüşşafaka Cemiyeti’nin girişimiyle giriş ücreti alınmaksızın ziyarete açılır.

YAZAR ANISINA MÜZE EV VE ÖYKÜ ÖDÜLÜ

Kendi özgün dilini oluştururken André Gide, Comte de Lautréamont, Jean Genet gibi isimlerden etkilenen ve kendisinden sonra gelen Ferit Edgü, Adalet Ağaoğlu, Demir Özlü gibi pek çok yazara da öncülük eden Sait Faik’in ölümünün ardından Burgazada'daki evi müzeye dönüştürülür. Ayrıca yazar adına her sene öykü ödülü de verilmektedir.

Paylaş