VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
02 Aralık 2013 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Salinger''in gizli öyküleri internete sızdı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Salinger'in gizli öyküleri internete sızdı

Gizemli yazar Salinger'in vasiyetine rağmen üç öyküsü internete sızdırılarak satıldı. Öykülerden biri, 'Çavdar Tarlasında Çocuklar'ın öncül metni...

J. D. Salinger bir kitap yazdı ve onunla tüm dünya okurunun kalbine yerleşti. Öyle ki, bugün hala "en sevilen kitaplar" ya da "başucu kütüphanelerinin" vazgeçilmez romanlarından biridir "Çavdar Tarlasında Çocuklar." Ancak Salinger, bu başarısına, yayıncıların ve de okurlarının ısrarına rağmen yazmayı sürdürmedi. Ortaya çıkıp şöhretinin tadını da çıkarmadı. Kimi, bunu yazarın egosuyla açıkladı, kimi de tam aksine "alkış sevmemesiyle." Ama sebep ne olursa olsun, böylece Salinger dünya edebiyatının en gizemli yazarlarından biri oldu ve bu gizem ona olan ilginin artarak devam etmesine neden oluyor.
Nitekim, yazarın üç öyküsü vasiyetine rağmen internet üzerinden satış amaçlı sızdırıldı. Üstelik www.ebay.com sitesinden satışa çıkarılan öyküler sadece 305 TL'na satıldı.
Yazarın gelmiş geçmiş en iyi öykülerin olarak tanımlanan bu öyküler arasında "Çavdar Tarlasında Çocuklar"a ilham kaynağı olan ve 2060'a kadar basılmaması istenen "The Ocean Full of Bowling Balls" isimli öykü de yer alıyor. Yazarın diğer iki öyküsünün isimleri ise şöyle: "Paula" ve "Birthday Boy."

Not: Salinger'in genç bir kadına yazdığı ve yıllar sonra ortaya çıkan mektuplar da geçen nisan ayında (Nisan 2013) Türkçede yayımlanmıştı.

Bu mektupların hikayesini okumak isterseniz, tıklayın:


 Çavdar Tarlasında Çocuklar Çavdar Tarlasında Çocuklar

J. D. Salinger

Detay için tıklayın


Paylaş