VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
25 Nisan 2013 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Salinger''ın mektupları gün ışığına çıktı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Salinger'ın mektupları gün ışığına çıktı

“Çavdar Tarlasında Çocuklar” adlı kitabı yayımlandıktan sonra gördüğü yoğun ilgi nedeniyle insanlardan uzaklaşan, röportaj vermeyen ve hatta fotoğraf bile çektirmeyen gizemli yazar JD Salinger’ın genç bir kadına yazdığı mektuplar yıllar sonra ortaya çıktı.

1940’lı yıllarda, ondan yazma üzerine tavsiyeler isteyen genç bir kadına yollanan mektuplar yazarın hayatına ve edebi kişiliğine ışık tutuyor. Toronto’da yaşayan ve şimdi 95 yaşında olan Marjorie Sheard’a yazılan dokuz mektup, yaşlı kadının bakım masraflarını karşılamak için satışa çıkarılmış ve Morgan Kütüphanesi ve Müzesi tarafından satın alınmış. Mektupları aldıktan sonra New York Times gazetesiyle paylaşan kurum, yazarın gizemli hayatının bilinmeyen yönlerini ortaya çıkarmış oldu. 1941-1943 arasında yazdığı mektuplardan birinde yazar, gelecekte yazacağı bir kısa hikâyeyle ABD’nin kalbini sökerek yerine çok daha “işlevsel” bir organ monte edeceğini söylerken, bir diğerinde yaşıtı kadın yazarlara tavsiyelerde bulunuyor.

ROMAN KAHRAMANI CAULFİELD İLK KEZ BU MEKTUPTA

En ilginç mektuplardan biri de yazarın “Çavdar Tarlasında Çocuklar” kitabıyla ölümsüzleşecek kahramanı Holden Caulfield’i ilk kez paylaştığı “Madison Dışında Küçük Ayaklanma”yla ilgili olanı. Mektup arkadaşı Sheeard’a, yakında The New Yorker’da çıkacak olan bu hikayeyi okumasını tavsiye eden yazar, editörünün bu karakter üzerine daha da yoğunlaşması isteğine sıcak bakmadığını da söylüyor.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam