VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Aralık 2016 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Sarayın gölgesinde imkansız aşk
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Sarayın gölgesinde imkansız aşk

Almanya’da uzun zaman çoksatanlarda kalan “Şahin Avcısı”, Margarethe ile imkânsız aşkı Albrecht’in mücadeleleri çerçevesinde gelişen bir iktidar savaşını konu alıyor.


Karolina Halbach, çağdaş Almanya edebiyatının güçlü kalemlerinden. Tarihi romanlarıyla adından çokça söz ettiren 1962 doğumlu yazar, “Şahin Avcısı” kitabında da okurları bir yandan geçmiş zamanda bir yolculuğa çıkarırken bir yandan da güç savaşlarının gölgesinde mücadele dolu bir aşk hikâyesi anlatıyor.

Almanya’da uzun zamandır çoksatan listesinde yer alan “Şahin Avcısı”, 1417 yılı Prag’ında geçiyor. Hikâyenin başkahramanları ise, imkânsız aşkları için mücadele eden Margarethe ile Albrecht.
Genç Margarethe, dükün oğlu Albrecht’e âşıktır. Bu güzellik karşısında kayıtsız kalamayan Albrecht de bu aşka karşılık verir. Ancak ikisinin de tahmin edemeyeceği bir engel vardır: Kraliçe Sophie, himayesinde bulunan Margarethe için farklı planlar yapmaktadır. Çünkü kraliçe için aslolan aşk değil, Prag Sarayı’nı elinde tutmaktır.

Margarethe’nin çıkmazı
Kocası Wenzel’in aciz ve zayıf bir hükümdar olması, kraliçenin, ellerindeki gücü kaybetmemek adına bazı planlar kurmasını gerektirir. Margarethe de bu planın başkahramanı olacaktır. Çünkü genç kadının ailesinden hiç yardım görmediğini hatta babasının Margarethe’yi çeyiz parası için farklı farklı erkeklerle nişanladığını bilmektedir. Bir yandan kendini genç kadına karşı sorumlu hisseden kraliçe, bir yandan da iktidarı kaybetmemek adına, onu güçlü bir derebeyi ile evlenmeye zorlar.
Ancak bu Margarethe için bir kurtuluştan ziyade bir çıkmaza dönüşür. Evleneceği adamla tanıştığında dehşete düşer! Adam hem yaşlı hem de çapkındır.

Aşk mı, güç mü?
Albrecht’e olan aşkından güç alan Margarethe, kaçmaya karar verir. Koca adayı Weida, Margarethe’nin aklından geçenleri anlar. Düğün gecesi Weida’nın tacizlerine artık daha fazla tahammül edemeyen genç kadın, planını hayata geçirir ve kaçar. Ancak işler asıl bundan sonra karışacak; kraliçenin ittifak ve güç planları suya düşecek, Margarethe ve Albrecht zor durumda kalacaktır. Bu kaçış sırasında Margarethe aşkı için yeni bir kapı mı aralayacak yoksa aşması gereken engellere yenisini ekleyip farklı düşmanlar mı edinecek? Margarethe’nin savaşında aşk mı kazanacak, yoksa güç mü?

Halbach, bir yanıyla eğlenceli bir yanıyla ise tarih kokan gerilimli bir hikâye sunuyor okuruna. Tarihi roman olarak kurguladığı kitabında hem geçmişin farklı dönemlerini ve şehirlerini yeniden canlandırıyor hem de Margarethe’nin çıkmazlarını ve büyük aşkını anlatıyor. “Şahin Avcısı”nın heyecanlı macerasını merakla okuyacaksınız.


Paylaş