VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Eylül 2017 Cuma | Anasayfa > Haberler > Savaşın gizli kahramanları
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Savaşın gizli kahramanları

İkinci Dünya Savaşı sırasında cesaretleriyle öne çıkan ve doğru bildiklerinin uğrunda kahramanca savaşan dört kadının birbirinden çok farklı hikâyeleri, tek bir öyküde birleşti. Emmanuelle Polack’ın fikrinden yola çıkarak hazırlanan kitapta hikâyeler, dört çizer tarafından resimlendi.

ÖZLEM AKALAN

Hikâye, Claire Guissart’ın halası Eve Lemarnier’nin ölümünün ardından kendisine bıraktığı küçük kutuyu açmasıyla başlıyor. Gazete kupürleri ve çoğu Almanca yazılmış yazılarla dolu kutu, Claire’i tarihte bir yolculuğa çıkarıyor.

Buldukları üzerine İkinci Dünya Savaşı’nda aktif rol oynamış Amy Johnson, Sophie Scholl, Berty Albrecht ve Mila Racine’in izini sürmeye başlayan Claire, başlarda halasının bu kadınlarla olan bağlantısını anlamaz. Hikâye ilerledikçe ipuçlarını birleştiren genç kadın ailesinin geçmişi hakkında şaşırtıcı gerçeklere ulaşır. Claire’in hikâyesiyle eş zamanlı olarak okur da bu dört kahraman kadının çizgi roman halinde verilen yaşam öyküsünü öğrenir. Projenin fikir sahibi ve tarihi dosyayı hazırlayan Emmanuelle Polack olsa da kolektif hazırlanmış bir kitap bu. Çizgi romanın senaryosu Régis Hautieres ve Francis Laboutique tarafından kaleme alınmış. Amy Johnson’ın hikâyesinin çizimleri Pierre Wachs’a, Sophie Scholl’un çizimleri Marc Weber, Berty Albrecht’in çizimleri Ullcer ve Mila Racine’inkiler ise Olivier Frasier’ye ait. 2013 yılından itibaren her yıl bir cilt halinde çıkan kitap, bizde birleştirilerek yayımlanmış.


Kadın hakları savunucusu
Ullcer tarafından çizilen üçüncü bölümde, 1893-1943 yılları arasında yaşayan Berty Albrecht’ın yaşam öyküsü aktarılıyor. Marsilya doğumlu Albrecht’in uğruna savaştığı ilk dava kadın hakları olmuştur. İspanyol cumhuriyetçileri, III. Reich’ın kovaladığı Yahudi Alman entelektüeller ve faşizm karşıtları için de savaş vermiştir. 1061 kişiden oluşan “Kurtuluşun Yoldaşları” grubundaki altı kadından bir olan Albrecht, Gestapo tarafından arandığını öğrenince Paris’ten kaçmış. Ardından hapis hayatı, açlık grevi, tekrar hapishane… Ölümü hakkındaki gerçek hapishane arşivlerinin yakın zamanda gün yüzüne çıkmasıyla aydınlanmış. Aslında son mektubunda intihar edeceğinin ipuçlarını vermiş Albrecht: “Hayat pek de paha etmez, ölmek de ciddi bir mesele değil. Asıl önemli olan onurlu bir şekilde ve kurguladığımız ideale göre yaşamaktır.”


Çocukların kurtarıcısı
Fransa’daki direniş sırasında 234 Yahudi çocuğu İsviçre’ye götürerek hayatlarını kurtaran Mila Racine, 1919-1945 yılları arasında yaşamış. Müttefik güçlerin bombardımanı sırasında 26 yaşında yaşamını kaybeden Racine, kısa ömrünü kardeşlik, dayanışma ve Nazi zulmüne karşı çocukların korunması ideallerine adamıştır.Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam