VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
30 Nisan 2012 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Şehir Tiyatroları özelleştirilirken...
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Şehir Tiyatroları özelleştirilirken...

Peki Avrupa'da devletlerin tiyatroya yaklaşımı ne?

Berlin'de devlet opera&tiyatrolara her ziyaretçi başına ortalama 100 Euro destek veriyor.

Destek devlet opera&bale&tiyatroları ile özel tiyatrolar arasında dağıtılıyor. 2010'da verilen toplam para 250 milyon Euro.

En pahalı kurum Berlin Devlet Operası (Staatsoper), hesaplayınca bilet başına 248 Euro destek alıyor. Renaissance Tiyatrosu bilet başına 25.

Almanya'da devlet müze, tiyatro, opera, konser, konservatuar eğitimi vb. ne yılda 10 milyar Euro ödenek ayırıyor.

Almanya'da toplam 84 operada 5 bin kadrolu müzisyen, 3 bin koro şarkıcısı, 1300 solist çalışıyor.

Kültür kurumlarına en yüksek desteği Fransa veriyor. Onu İtalya, Almanya, Japonya, ABD ve İsviçre izliyor.

Devlet sübvansiyonları sürekli tartışılıyor. Ama ortadan kalkmaması için çok neden var.

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde (yani Düsseldorf) geçen yıl devlet tiyatrolara 10 milyon Euroluk ödeneği 15 milyona çıkardı.

Bakanlıktan, belediyelerden temsilciler tiyatroların bağımsız sanat yönetmenleriyle buluşup paranın nasıl harcandığına bakıyor.

İsviçre Basel hükümeti kantondaki tiyatrolara önümüzdeki 4 yılda 125 milyon Frank doğrudan ve ek vergi indirimleri vs ile destek sağlıyor.

Dünyada kültür kurumlarına destek bir finansman sorunu değil, kamunun görevi olarak algılandığı için seçmen hep destekten yana oy veriyor.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam