VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
01 Ağustos 2013 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Şehremaneti binası kütüphane oluyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Şehremaneti binası kütüphane oluyor

Kadıköy Belediyesi, uzun yıllar belediye binası olarak kullandığı Şehremaneti binasını, restore ederek kütüphaneye dönüştürecek.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada, binanın ilçenin önemli tarihi yapılarından biri olduğunu söyleyerek proje hakkında şu bilgileri verdi: “bina uzun yıllar belediye meclisi ve sergi salonu olarak hizmet verdi. Binayı, tarihi yapısıyla koruyacak, sanat, tarih, ve edebiyat kütüphanesi olarak yeniden restore edip Kadıköylülere kazandıracağız. Burası sıradan bir halk kütüphanesi olmayacak. Binanın mimari özelliğine uygun farklı tarih, edebiyat ve sanat konularına odaklanan bir ihtisas kitaplığı olacak. Yazarlar, edebiyatçılar, bilim insanları ve hocalardan fikir alıyoruz, ayrıca onlardan bu özel kütüphaneye kendi kitaplıklarından bağış yapmalarını talep ediyoruz.”
Kadıköy’ de yaşamış ve yaşayan sanatçıların mektup, fotoğraf gibi eşyaları ve varsa el yazmalarının da toplanacağını belirten Öztürk “Ayrıca burası yaşayan bir yer olacak. Bilimsel toplantılar, tarih-sanatla ilgili özel seminerler, tematik toplantılar, konferans dizileri, akşamüstü sohbetleri olacak. Senede birkaç efemera (el yazma,mektup, kartpostal) sergisi düzenlenecek” ifadelerini kullandı. Öztürk, kütüphanede Kadıköylü sanatçılar için ayrı bir yer olacağını ve burada yazarların eşyalarının sergileneceğini de sözlerine ekledi.
Kadıköy Rıhtım Caddesi üzerinde bulunan ve Mimar Y.Terziyan tarafından 1912-1914 yılları arasında inşa edilen bina I. Ulusan Mimarlık Dönemi’ nin önemli eserlerindendir. Mimari kimliğinin yanı sıra Tarihi bir çok olaya da tanık olan bina 1995’ te tadilat geçirdi.

Paylaş

İtimatGaliba en iyisi bir çırpıda söylemek. Doktorların yaptığı gibi. Ekim’den beri kanser tedavisi görüyorum ve biraz daha yolum var.

Devam
15 Eylül 2017 Yıl : 13
Sayfa : 163