VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
04 Şubat 2011 Cuma | Anasayfa > Haberler > Sektörde ayakta kalmak için içimizdeki Don Kişotları yaşatmalıyız.
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Sektörde ayakta kalmak için içimizdeki Don Kişotları yaşatmalıyız.

Yayıncılık dünyası, geçtiğimiz yıllarda geçirdiği zorlu dönemlere rağmen hızını kesmiyor. İnkılâp Kitabevi’nin çatısı altında kurulan “Sayfa6 Yayınevi” yayın hayatına başladı.

Canan Hatiboğlu

“Sayfa6” isminin öyküsü nedir?

Senem Davis: Sayfa6 ismi Zübeyde Arda’nın yayınevimize bir hediyesi...

Tansel Mumcu: Şubat 2010’da yayınevi logosu ile ilgili ilk çalışmalar belirmeye başladı ve Mart 2010’da Zübeyde Arda tarafından son haline getirildi. Yayınevi ikonu olan korkuluğu Tim Davis tasarlayıp çizimlerini gerçekleştirdi.

Sayfa6’nın kuruluş öyküsü nedir? İnkılâp Kitapevi gibi köklü bir yayınevi varken neden Sayfa6’yı kurmaya karar verdiniz?

Tansel Mumcu: Biliyorsunuz, İnkılap Kitabevi Türkiye Cumhuriyeti’nin en köklü, en büyük yayınevlerinden biri... 1927’den bugüne ülkemizin eğitim, kültür ve edebiyatına etkin biçimde katkıda bulunan eserler yayımlamış. Neredeyse Cumhuriyet ile yaşıt bir yayınevi... 45 farklı kitap kategorisinde kitap yayımlayarak yazın dünyasındaki yerini sağlamlaştırmış bir yayınevi... Hâl böyleyken peki neden yeni bir yayınevi sorusu akıllara takılması çok doğal... İnkılap Kitabevi’nin tescilli markası olan ve 0-18 yaş arası çocuklara yönelik kitaplar yayımlayan Mandolin Yayınları isminde bir yayınevimiz var. Sadece çocuk kitapları yayımlıyor ve başarıyla yoluna devam ediyor. Düşündük ki farklı türlerde sadece roman yayımlayan bir yayınevimiz olsun... Sayfa6’da sadece roman yayımlayacak. Klasikleri, çok satanları, az satan ama derinden etkileyenleri, popülerleri, modernleri, eskileri, yenileri, korkutanları, heyecanlandıranları, aşkı, hüznü, polisiyeyi... Sayfa6, kahramanların dünyasına açılan bir kapı olsun istedik...

Senem Davis: Bizi biraz da bir geminin yükü ne kadar azalırsa hızı da o kadar artar düşüncesi yönlendirdi. Sayfa6 kendi enerjisini kahramanların hikâyelerine, romanlara yoğunlaştırırken İnkılap bundan sonra bütün enerjisini araştırma inceleme, referans, hobi gibi kurgusal olmayan eserlere verecek. Son 4 yıldır hayali kurulan bir yayıneviydi Sayfa6... Yeni isim, yeni kitaplar, yeni yazarlar, yeni projeler, yeni ekip, yeni sinerji, her şeyi yeni! Farklı olacak bir yayınevi olmasını istedik ve bu düşünceyle de yola çıktık. Epey uzun sürdü hazırlık dönemi, sabahlara kadar süren toplantılarda aklımıza ne geldi ise konuştuk, tartıştık.

Yeni bir yayınevi yeni bir yol demek... Markalaşma sürecinizde nasıl bir yol izlemeyi planlıyorsunuz?

Senem Davis: Biz editörler kitaplarla daha farklı bir ilişki kuruyoruz aslında. Bizim için bir kitabın ne kadar satacağından çok, niteliği önemli. Konumuz romanlar olduğu için roman üst başlığı altında gerilim, polisiye, aşk gibi pek çok farklı türde romanı seçip gerisini yayınevi içerisinde gerek satış olsun, gerek reklam olsun, gerek PR olsun konularında uzman olan kişilere bırakıyoruz. Marka haline gelebilmenin bir günlük bir süreci olmadığının farkındayız, ama bu işte o kadar çok emek ve ön çalışma var ki, bu sürecin bizim için o kadar da uzun sürmeyeceğini söylemek sanıyorum çok da iddialı olmayacaktır.

Tansel Mumcu: Sayfa6’dan çıkacak ilk kitapların heyecanı tüm ekibi sarmış durumda... Ufkumuzu, sınırlarımızı geniş tutuyoruz. Çıkacak ilk kitaplar yeni doğan bir bebeğin ilk adımları olarak değerlendirilirse, önümüzdeki zamanlarda okurlarımızın ilgisi, katkısıyla- yayımlanacak kitaplarımızla adımlarımızı sağlamlaştırmayı, geliştirmeyi hedefliyoruz...

Sayfa6 olarak sizi İnkılap Kitabevi’nden ve diğer yayınevlerinden ne ayıracak? Yayın planınızı neye göre belirlediniz?

Senem Davis: Sayfa6, İnkılâp Kitabevi’nden doğan ama İnkılap’tan tamamen bağımsız ve şimdiden kendi içinde farklı olduğu kadar, İnkılap’ı da farklılaştıran bir yayınevi... Modern bir çizgisi var. Hiçbir şeyi tesadüf değil. Yayın ağacından sayfa tasarımına, ikonundan logosuna, puntosundan fontuna, kâğıt cinsinden reklam çalışmalarına kadar en ince ayrıntısı dahi düşünüldü. 2011 yılı boyunca yayımlanacak kitaplar 2010 yılının 2. yarısından itibaren hazır. Arada yapacağı sürprizlerle de yayın dünyasına farklı bir renk katacak. Yayın programımızı oluştururken esas aldığımız konu ise elbette ki kitapların kendileri olduğu kadar, okurlar ve beğenileri de oldu. Sonuçta yazarla okur arasında ne kadar sağlam bir köprü olabilirsek o kadar iyi.

Tansel Mumcu: Sayfa6’nın mevcut yayınevlerinden farklı bir çizgisi, dinamosu, sinerjisi olması için gerçekten çok çaba sarf ettik. Ekip olarak ereğimiz okuru Türk ve dünya edebiyatının seçkin örnekleriyle kâğıdından sayfa tasarımına, yayın ağacından çeviri kalitesine kadar hiçbir şeyinden ödün vermeden- buluşturmak; dünya edebiyatının örneklerini yalın, temiz, anlaşılır bir Türkçeyle aktarmak, okur ve yazar arasında köprü kurmak ve en önemlisi de Garbis Fikri’nin 1927 yılında getirdiği, Nazar Fikri’nin devam ettirdiği nitelikli yayıncılık anlayışını Arman Fikri’nin de destekleriyle, genel müdürümüz Aren Şenorkyan öncülüğünde bir sonraki kuşağa geliştirerek taşımak.

Hangi kitaplarla çıkış yapmayı planlıyorsunuz? Yayın planınızda gelecek günlerde neler var?

Senem Davis: Basacağımız her kitap bizim için değerli. “Bir Fahişenin Anıları”, “İ’la” ve “Ay Işığında” ilk üç kitabımız. Devamında çizgi roman dünyasına farklı bir giriş yapacak çok değişik kitaplar da var.

Sayfa6’da bir kitaba “asla basmayız” der misiniz? Eğer “asla basmayız” diyebiliyorsanız nasıl bir kitabı basmayı olumsuz karşılarsınız?

Senem Davis: Bu soru aslında cevaplaması zor bir soru. Her kitabın bir okuru olduğunu düşünürsek her kitap basılmayı hak eder de diyebiliriz, ama biz kurgusal çalışmaları basacağımız için bu soruya verebileceğim en basit cevap kurgusal olmayan eserleri basmayacağız şeklinde olabilir.

Türkiye’de yayıncı olmanın zor tarafları neler? Sayfa6’yı kurarken ne tip zorluklarla karşılaştınız?

Senem Davis: Biz aslında bu konuda diğer yayıncılara göre daha şanslıyız, çünkü Sayfa6, 84 yıllık bir yayınevinin tecrübeleri ile oluşan bir yayınevi. Bu sektörde ayakta kalmak için içimizdeki Don Kişotları yaşatmamız gerektiğini biliyoruz.

İLK ÜÇ KiTAP

“Bir Fahişenin Anıları”, “Ay Işığı”nda ve “İ’la”, Sayfa6 Yayınevi’nin ilk üç kitabı. Devamında daçizgi roman dünyasına farklı bir giriş yapacak.

Paylaş