VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
22 Ocak 2014 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Sema Kaygusuz Liberaturpreis Ödülü''ne aday
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Sema Kaygusuz Liberaturpreis Ödülü'ne aday

Her yıl Asya, Afrika veya Latin Amerika ülkelerinden bir kadın yazarın Almancaya çevrilen eserine verilen 2014 Liberaturpreis Ödülü'ne aday isimlerin arasında bu yıl Türk yazar Sema Kaygusuz da yer alıyor.

"Ortadan Yarısından", "Sandık Lekesi" ve "Doyma Noktası" kitaplarının yazarı Sema Kaygusuz'un 2012'de yayımlanan "Karaduygun" adlı kitabı, Raja Alem (Suudi Arabistan), Ana Paula Maia (Brezilya), Hiromi Karakami (Japonya), Jamaica Kincaid (Antigua / ABD), Kettly Mars (Haiti) gibi yazarların eserleri ile birlikte 6 kitaplık kısa listeye girme başarısını gösterdi.

Ödülü kazanan eser, Frankfurt Kitap Fuarı'nda açıklanacak.

Kaygusuz, "Sandık Lekesi" adlı kitabıyla 2000 yılında Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştı.

 Karaduygun Karaduygun

Sema Kaygusuz

Detay için tıklayın

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam