VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Nisan 2014 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Semtin çocuğu sözlük hazırlamış
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Semtin çocuğu sözlük hazırlamış

Tiyatrocu, yazar Levent Tülek’in 2007’de yayımlanan “Lumpen Sözlüğü”, ‘Fevkalade Genişletilmiş Baskısı’yla yeniden yayımlandı. Böylece aşkito, antin kuntin, karizmayı çizdirmek, kapak olmak kelime ve deyimleri sözde değil özde de birer kelime oldu ve bir sözlükte yer buldu.

S.SERDAR GÜREL

Pek pozitif bir anlam barındırmasa da ses bakımından kulağa hoş gelen kelime lumpen, anlamı gibi ne o, ne bu olmayı başaramamış iki arada bir derede kalmışlığı var benim gözümde. Belki bir Alman tarafından bir hemşerisine söylense fena sonuçlar doğurabilecek olan bu kelime yüzünden ülkemizde -en azından şimdilik- önemli bir hadise yaşandığını sanmıyorum. Olsa olsa;

-Ne, kötü bi’şey mi dedin sen bana hafız?
Soru cümlesinin kurulmasına vesile olmuştur.
Zaten üzerinde yaşadığımız topraklarda bu sıfatı hak eden, bu tanıma uyan kimseye de rastlanmamıştır. -Can Baba’ya rahmet- bizde herkes “sınıfın bil safa gel“ dizesini şiar edinmiş, hal, tavır sahibi insanlardır.
Bu yazıdan sonra meydana gelebilecek “Lumpen Atakları”ın önünü böyle bir girizgâhla kestiğimi umarak konunun özüne geleyim. Evet, ülkemizde “Lumpen” olmayabilir ama bir sözlüğü olmayacağı anlamına gelmemektedir bu yokluk. Artık vardır ve Levent Tülek’in hazırladığı “Lumpen Sözlüğü” raflarda okurlarla buluşmayı beklemektedir. Günlük hayatta sıklıkla maruz kaldığımız, bazılarını kullandığımız, bir kısmından gerçekten nefret ettiğimiz bu kelimeler açıklamalarıyla ve yoğun mizah unsuru barındıran örnekleriyle bu çalışmada arz-ı endam eylemekteler. Sevgili Tülek bu çalışmanın bir Argo Sözlüğü olmadığını her vesile ile tekrarlamakta aralarındaki farkı şu cümlelerle özetlemekte;

“Argo daha yerleşik, kuşaktan kuşağa geçen bir dil... Yani daha yazınsal, daha kitlelere yayılmış bir dil. Argo hep var olacak. Bir dedenin kullandığı argoyu, torun anlayabilecek. Hulki Aktunç’un ‘Büyük Argo Sözlüğü’ndeki bütün maddeleri yüz yıl sonra da görebileceğiz; ama lümpen sözlüğünde belki de kalıcı olamayacak bir sürü şey olacak. Çünkü çok günübirlik yaşayan bir kitlenin kullandığı bir dil.”
“Lumpen Sözlüğü”nde yer alan bu kelimelerin kaçı varlığını sürdürecek, kaç tanesi yoklar ülkesine göçüp gidecek ömrümüzün yettiğince hep birlikte göreceğiz.
Lakin o kutsal anları beklemeden gidişlerinin hızlı, çok hızlı olmasını dileğim birkaç tanesini sizlerle paylaşmak isterim.


AŞKİTO
Aynen aşkısı gibi yeni nesil sevgi sözcüğü. Sonundaki kito eki ile lumpen camiada daha da çeşitlendirilmektedir. Örneğin:(bkz: Kankito), Cankito vs.
Ör: -Aşkitom neredesin ya? Mesaj bıraktım, feysten dürttüm, tıvitırdan direk mesaj attım dönmedin?
-Ya iş görüşmesi için Ukrayna’ya gittik arkadaşlarla aşkitom ya... Telefonu otelde unutmuşum, kusura bakma... Yarın dönüyorum, ne getireyim aşkitoma?

BÜYÜK GÖTÜRMEK
Yasa dışı yollardan, emeksiz, zahmetsiz, çalışmadan ve dalavere yoluyla elde edilmiş yüklü miktarda kazanç. Çok miktarda para kazanmak. Hırsızlık, dolandırıcılık veya gasp yoluyla para kazanmak. Devletin veya özel sektörün belli kademelerindeki insanların bulunduğu mevkiyi kullanarak kendisine veya yakınlarına kazandırdığı yüklü miktarda varlığı tanımlamada da kullanılır.
Ör: Memlekete çok faydası oldu abi, vatanını milletini seven bir politikacıydı. Gerçi çok büyük götürdü ama yine de helal olsun.

MERMİYE KAFA ATMAK
Çok cesur olmak. Delilik derecesinde atak ve girişken olmak. Kavga veya tartışmalara teklifsiz dalmak. Hiç kimseden korkmamak ve çekinmemek. Ölüm korkusunun olmaması.
Ör: “Yine de kendi janrında kıymetli bir adamdı katil yüzlü Memati! Kolay değil, tam 250 bölüm mermiye kafa attı. Kimsede bulunmayan ve psikopatları çağrıştıran bir surata sahipti. Sözüm ona, annesi onu doğururken öldüğü için ‘Memati’ adı verilmişti...” (Bugün Gazetesi, Bilal Özcan, 250 Bölüm mermiye kafa attı!, 03. 10. 2012)

RÜZGAR YAPMAK
Bir konuyla ilgili geçici bir çıkış veya hareket yapmak. Bir şeyi kışkırtmak için konuşmak ya da davranmak. Bir söylenti ya da haber çıkartmak. Vaat etmek. Bir durumun veya olayın başlangıçta ses getirmesi.
Ör: “Güzel yazlık yaptım dedi, gelin dedi, yer içeriz dedi, bir rüzgar yaptı... Geçen hafta gittik, babada bir surat, bir tafra. Yazlık dediği de kulübeden hallice, köpek bağlasan durmaz. Bastık döndük.”

(*) Semtin Çocuğu : Aslında neredeyse çeteleşmiş grupların kendi aralarından olan kişileri tanıtmak için kullandıkları bir söz. Pek bi’çeteleşme durumu mevzu bahis olmasa da, bu neşriyatta komşum, hayatın genelinde de dostum olan Sevgili Levent Tülek’in “Lumpen Sözlüğü” hakkında karalayacağım birkaç satırın başlığı onun çalışmasından olsun istedim.

Paylaş