VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
13 Aralık 2013 Cuma | Anasayfa > Haberler > Sen bana yangın ol ben sana rüzgar
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Sen bana yangın ol ben sana rüzgar

Tuna Kiremitçi’nin yayınlandığında büyük ilgi gören kitabı “Bu İşte Bir Yalnızlık Var” beyaz perdeye aktarıldı. Henüz izleyemediğim için film hakkında söyleyebilecek bir şeyler yok cebimde. Çünkü film gösterime girdiği sırada, VatanKitap matbaya gönderilmişti. Ancak bu vesile ile yeniden basılan Kiremitçi’nin kitabına dair birkaç şey söylemek isterim.

S.SERDAR GÜREL

Bazı kitaplar insanların hayatına bir şekilde çentik atar, bazılarının hayat değiştirdiği iddia edilir, bazıları da hiçbir etki bırakmaz...
İşte Tuna Kiremitçi’nin bu kitabı benim ömrüme okkalı bir çentik atanlardan oldu. Kitap yayınlandığı sıralar ülkenin bir başka ülkeyle olan sınırında bendeniz hafiften sınır, bolca da sinir harbi yaşıyordum.

Uzun zaman geçti üzerinden ama o günlerde beni en çok mutlu eden şeyin “Emniyetli Konvoy” diye tabir edilen ve pek de sık aralıklarla sefer yapmayan araçların tabura gönderilmiş kargolarımızı bize getirmesi ve o kolilerden çıkan kitaplar olduğunu oldukça net hatırlıyorum. Eşin, dostun gönderdiği her kitap istisnasız büyük mutluluk kaynağıydı. Sevmediğim yazarların kitapları bile o günlerde sıkı dostlarım olmuş, ellerini omuzlarıma dokundurmuşlardı.

Acaba bu kitap da onlardan biri miydi?
Dinlediğim şarkıları, sevdiğim insanları, gittiğim mekânları, hayal kırıklıklarımı, mutluluklarımı, vazgeçişlerimi, umutlarımı, söyleyemediklerimi, söylemek istediklerimi hatırlatan ve geçmişimle birlikte nefes almamı sağlayan bu kitap da içinde bulunduğum zor şartlar yüzünden mi daha mı fazla anlam ifade ediyordu bana?
Bugün bile okuduğumda her satırından aynı keyfi alsam da, belki de gerçekten de öyleydi... Kim bilir!
Bu sorunun cevabı ise elbette romanın satırlarında saklı...
O halde başlayalım !
Bu işte Birden Çok Yalnızlık Var...
Mehmet...

Yalnızların bayrak tutanı! İyi bir baba, küskün bir müzisyen. Âşık olduğu kadın omuzunda ağladığında, ona sarıldığında, ona muhtaç olduğunda hatta mecburiyetten aynı yatakta yattıklarında bile bir adım daha ötesine adım atmayan şövalye ruhlu bir lâl aşık... Dile geldiğinde ise her şey için geç kalmış bir adam.
Ayşe...
İyi dost... Eksik kalmaktan, eksik bırakmaktan korkan bir âşık. Yanlış köprülerde, yanlış aşklar yaşayan bir Kumdan Kaleler bestesi...
Mehmet, Ayşe’ye
Safiye, evladına
Vesile Hanım, Yannis Bey’e
Elvan, babasına,
Gülümser, mahpus kocasına,
Veli gitarına,
Linda, umutlarına...
Kimi ilk kez kimi yeniden kavuşacak mı? Bilinmez.
Nihat Ağabey’in toprağa kavuşmasından gayrı her şey eksik kalmış bir beste... Şehir mai olduğunda içi kendi renginde kalanların tamamlayabileceğinden sadece.
Gerçek duyguların, gerçek mekanların, gerçek şarkıların ve birçoğu gerçek insanların romanı bu. Ama Ayşe’den, Mehmet’ten önce Nihatlar’ın, Safiyeler’in, Hasan Amcalar’ın, Üç Aliler’in romanı. Romanın şarkısı Kumdan Kaleler’den “Sana Dair” olsa da bir de Hüsnü Arkan-Birsen Tezer’in “Hoş geldin” şarkısı eşliğinde okuyun derim bu kitabı:
“Sen bana yangın ol efendim, ben sana rüzgar
Tutuşsun gün, yansın geceler, zamanımız dar...”

Bu işte bir arayış var
Tuna Kiremitçi, üzerine yapışan ve kaynağı belirsiz bir etiket sonucu; aşk yazarı olarak tanınır. Romanları da aşk romanı sanılır. Oysa “Bu İşte Bir Yalnızlık Var” modern kent hayatının içinde bunalan, hayatta kalmaya çalışan insanların birbirlerine sığınmalarının, dostluklarının, arkadaşlıklarının ve elbette aşklarının hikayesidir. Yani arayışlarının ve bu arayışlar sırasında savruluşlarının.

Nitekim romanın konusuna baktığınız anda da bunu hemen görürsünüz: Mehmet birkaç yıl öncesine kadar gelecek vaat eden, 30’larının sonlarında bir müzisyendir. Ama artık müzikten uzaklaşmış, boşanmış kıt kanaat geçinmektedir. Evliyken de görüştükleri Ayşe ve onun kocası Orhan’la aynı apartmanda oturuyordur. Ayşe ve Orhan’ın da evlilikleri son dönemde çatırdamaktadır. Tartıştıkları bir akşam Orhan evi terk eder ve kayıplara karışır. Mehmet Ayşe’ye kocasını bulmakta yardım etmeye karar verir. Bu arada çok sevdiği ve ona zamanında çok ağabeylik yapan Nihat’ı tam da o günlerde kaybetmiştir. Dahası eski bir arkadaşının hatrına kendi karakterine hiç uygun bulmadığı bir işi kabul eder. Bütün bu karışık günlerin içinde Mehmet, Ayşe’yle kocasını aramak için geçirdiği zaman içinde bu hayatın böyle ‘yalnız’ daha nereye kadar gideceğini sorgulamaya ve Ayşe’den hoşlanmaya başlar.

KİTABI ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bu İşte Bir Yalnızlık VarBu İşte Bir Yalnızlık Var

Tuna Kiremitçi

Detay için tıklayın

Paylaş