VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Haziran 2017 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Senin gösterişli ama çileli dünyana düştüm
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Senin gösterişli ama çileli dünyana düştüm

İnci Aral, Yılmaz Güney’den esinlendiği kahramanı Yavuz Günay’ı edebi bir kurguyla öylesine sinematografik bir dille anlatıyor ki ortaya doyumsuz ve soluksuz okunacak bir yaşam öyküsü ve bir dönem romanı çıkıyor.

YONCA BOZTUNALIBiri edebiyat dünyamızın duayeni, diğeri sinema alanında ve siyasi yaşamda ismini unutulmazlar arasına yazdırmış bir isim... Usta yazar İnci Aral, 1965-1985 yılları arasında, ülkemizde yaşanan iki askeri darbe döneminde geçen yeni romanında, çok güzel bir aşkı, devrimci özgür bir ruhla, onu ısrarla kafese kapatmak isteyen acımasız, karanlık bir zamanı; Yılmaz Güney’in öyküsünü anlatıyor.

Dünya gençliğinin 68 hareketini yaşadığı, ülkemizde işçi sınıfının ayaklandığı, radikal, zıt ve gerici güçlerin ortaya atılarak tam bir kargaşanın egemen olduğu, acılarla, işkencelerle dolu, toplumun sosyolojik olarak travmatik bir süreçten geçtiği, insanlık dışı, inanılması güç hatta insanoğlunun tarih öncesi ilkel, barbar dönemini aratmayan vahşi yüzünün şehirlerde, sokak aralarında kol gezdiği, aileleri birbirinden kopardığı, hatırlanmak istenmeyen bir zaman... Tüm bu karanlık ve ürkütücü fona rağmen çalışmak, üretmek, sanat yapmak isteyen genç bir adam ve türlü zorluklarla sınanan bir aşk hikâyesi.

“Sevgili”, adına da yaraşır bir şekilde içinizi burkacak, gözlerinizi dolduracak iki ayrı dünyanın insanın bir araya geldiği gerçek bir aşkın hikâyesi. İnci Aral kitap yayınlanmadan önce gerçekleştirdiği bir söyleşisinde, romanı için gerçek kişileri örnek almış olsa bile “Sevgili”nin biyografik bir roman değil, edebi bir kurgu olduğunun altını çizmişti. Ancak kitap, Yılmaz Güney’in hayatından esinlenerek kahramanını, edebi bir kurguyla öylesine sinematografik bir dille anlatıyor ki; her adımında, her karesinde, her planında, her yeni insanda, o insanın yüzünün çizgisinde beliren öfkede, sevgililerin suskunluğunda, birbirleriyle konuşmadan söyledikleri kelimelerde ve yazılan mektupların satır aralarında İnci Aral üslubuyla doyumsuz ve soluksuz okunacak bir yaşam öyküsü ve bir dönem romanı özelliği taşıyor.

İnci Aral, her gün doğan güneşle yenilenen umutlara işaret eden felsefesini Yavuz Günay isimli kahramanına Yılmaz Güney’in yaşam öyküsünü yükleyerek dile getirmiş. Kısa ve mücadele dolu ömründe, en az çektiği filmler kadar etkileyici bir aşk da yaşayan Yılmaz Güney’in aksiyon filmlerini aratmayan nefes kesici hayat gailesi, kitapta mektuplarla, filmlerle ve olaylarla merak ederek okunacak bir romana dönüşmüş.

İnci Aral, bu aykırı yaşam öyküsünü bir masal gibi anlatırken, darbe zamanlarını bir gazeteci gibi, soğuk, objektif ve yalın bir halde anlatmayı tercih etmiş. Aral, tatlı sert üslubuyla çok ağır betimlemelere girmeden okuru “İşte bu” diyeceği ve gülümseyerek okuyacağı, sinirleneceği, duygu yüklemeleri ve coşkulara davet ediyor.

“Sevgili”, bir halk kahramanının, bir dönemin hikâyesi olsa da içinden daha pek çok roman çıkaracak bir ana hikâye aslında. Yılmaz Güney pek çok kişiyi etkilemiş bir yürek ve onun yaşamından esinlenmiş bu kitap da işte bu dokunuşlardan birinin yansıması. Şöhretli bir sinema adamı olmanın yanı sıra zorluklarla geçen yaşamında Sevgili ona kitapta şöyle sesleniyor: “Senin gösterişli ama çileli dünyana düştüm.”

Bu romanla İnci Aral hayranları biraz avunabilir elbette ancak öykülerini, yarattığı karakterleri, kurgusunu çok beğenen bir okuyucusu olarak yine kendi zihninin ürünü karakterleri ve öyküleri merakla beklemeye devam edeceğim.Paylaş