VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Nisan 2018 Pazar | Anasayfa > Haberler > “Sevgililer gider gelir şarkılar kalır”
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

“Sevgililer gider gelir şarkılar kalır”

Aramızdan ayrılışının onuncu yılında usta şair Aysel Gürel’in eşsiz sözleri bir araya toplandı. Seri oluşturması planlanan kitapların ilki, “Ne Kavgası Ne De Sevdası Biten” tüm kadınlara ithaf ediliyor.

BEYZA NUR KIZILDEMİR


Şiirleri yıllardır dilimizden düşmeyen destansı şarkılara dönüştü. Dobralığı , içinden geldiği gibi davranması ve sonsuz neşesiyle Aysel Gürel, kimi zaman aykırı kimi zamansa deli kadın oldu ama daima yüreklere dokunmayı başardı. “Sevgililer gider gelir, şarkılar kalır. Üç parmağımın arasına kalem tutuşturulduğu günden beri yazarım, yazarım. Yazarken güzelleşirim gencecik olurum” derkenki o yaşam enerjisini, yazdığı her satırda hiç şüphesiz bizlere de aksettiriyor.

“Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam” kitabı, Aysel Gürel’in -kimisi çok bilindik bir şarkı haline dönüşmüş- şiirlerinden ve çok özel fotoğraflarından oluşuyor. Her yeni şiire geçişte sanki yıllar bir bir atlarken Aysel’in hayatında ve duygu dünyasında gezintiye çıkıyorsunuz. Derlenen şiirler aynı zamanda usta şairin üretkenliğini de gözler önüne seriyor ve adeta şu sözlerini destekliyor: “Mevsimlerden kaçmam, aşklardan kaçmam. Arsızımdır. Ölmek için doğmadım, üretmek için doğdum.”
Aysel Gürel, oyunculukla başladığı sanat hayatına söz yazarı olarak devam etme sürecinden bahsederken her şiirinin aslında birer tiyatro eseri olduğunu şu sözlerle anlatıyor: “Her şarkım adeta üç perdelik bir tiyatro eseri gibidir. Ve bütün bu oyun üç dakika içinde oynanır. Bir tiyatro eserini 10-12 mısraya sığdırmak. Aman allahım ne zor imkansız bir şey. Perdeyi açacaksın, 4 mısrada birinci perdeyi oynayacaksın; 12, bilemedin 16 mısrada da 3. perdeyi kapayacaksın. Çok zordu ama emsalsiz bir oyundu. Ve gençlik başımda duman diye başladım.”

“Vurgun”a vurgun olmak
“Bir dünya ki temelinin her taşında yalan var/Dışı parlak içi bomboş, yeminler neye yarar” sözlerinin hemen akabinde “Sen Ağlama, Haydi Gel Benimle Ol, Ünzile, Dünya Tatlısı, Sultan Süleyman,Vur Yüreğim” ve daha niceleri geldi. Kızı Müjde Ar’a yazdığı Firuze ise klasikler arasında yerini çoktan almış durumda.
Her duygusunu uçlarda yaşayan Aysel Gürel’i anlamanın ve çok sevdiği “vurgun” kelimesini satırlara dökerkenki derin kişiliğine dokunmanın mutluluğuna erişmek, bu derleme sayesinde mümkün görünüyor.

Yüzümdeki çizgilerin her biri bir şiir/Şimdi söyleyin bana, buna yaşlı mı denir/Sevdaları hasretleri yüzüme yazdım ben/Okundukça derinleşir okundukça silinir.

Dizeleriyle hem edebiyatımıza hem de Türk müziğine yeni bir soluk getiren “çocuk ruhlu şair”in, hepimize iyi geleceğine inancım sonsuz. Zira Aysel, her geçen gün bir nebze daha hayatlarımıza karışıyor, bir kademe daha ölümsüzleşiyor. Kendisinin de söylediği gibi o, zaten ufacık bir ömre sığdırılamayacak büyüklükte bir yüreğe sahipti.

Beni hikayelerden çıkarın önce/Sığdırmayın öyle iki üç söze/Gönlümce delice yaşadım gitti/Sığmadım ben öyle ufak bir ömre.

Paylaş