VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
12 Şubat 2017 Pazar | Anasayfa > Haberler > Sevgiliniz olmadığına şükredeceksiniz!
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Sevgiliniz olmadığına şükredeceksiniz!

Talihsizlik deyip geçemeyeceğiniz kötü olaylar, kurgulanmış cinayetler, tekinsiz insanlar, ilişkiler. “Aşkın Karanlık Yüzü”, 14 yazarın 14 öyküsüyle okuru aşk temalı karanlık bir dünyaya sürüklüyor.

ÖZLEM AKALAN

Yine bir şubat ayı ve yaklaşmakta olan Sevgililer Günü. Her yerde kalpler, güller… Ve elbette aşkın rengi kırmızı, kırmızının her tonu… Sevgilisi olanların orijinal bir hediye arayışında olduğu, yalnızları kara kara düşündüğü bir dönem. Okumayı seven sevgiliniz için sıra dışı bir hediye arıyorsanız hiç düşünmeden bir kitapçıya koşup “Aşkın Karanlık Yüzü”nü alın derim. Sevgiliniz yoksa eğer üzülmeyin ve yine aynı kitabı kendinize hediye edin. Sonra da sevgiliniz olmadığı için şükredin! Adından da anlaşılacağı üzere kitap, aşkın, tutkunun karanlık tarafına götürüyor okurunu. Aşkın rengi kırmızı, bir anda ölümün rengine dönüşüyor.
Demokan Atasoy, Alper Kaya, Mehmet Berk Yaltırık, Göktuğ Canbaba, Işın Beril Tetik, Hakan Bıçakcı, Galip Dursun, Murat Baykan, Özlem Ertan, Murat Başekim, Gülbike Berkkam, Uğur Batı ve Murat S. Dural’ın birer öyküyle katkıda bulunduğu derlemeyi, kitapta kendisinin de bir öyküsü bulunan Orkide Ünsür hazırlamış.
“Talihsizlik” deyip geçemeyeceğiniz sarsıcılıkta olaylar, ölüme adım adım yaklaşan âşıklar, düş ile kâbus arasında gidip gelen ilişkiler ve seri sevgili katilleri peş peşe kitapta boy gösterirken peşinen tekinsiz bir okumaya hazırlıklı olun.
Sevgilisini üzmemek için ondan ayrılamayan ve bu yüzden öldüren, Sevgililer Günü’nde evlenme teklifi almadan on saniye önce restoranın aşçısına âşık olan, büyücülükte Gandalf’ı aratmayan bir sevgiliniz olsa ne yapardınız? İşte ölümü gösterip sıtmaya razı eden öyküler sayesinde yalnızlar bu Sevgililer Günü’nde rahat bir nefes alacaklar!

Scognamillo’ya ithaf

Projeyi hazırlayan Orkide Ünsür kitabın girişinde “Gerek bizler gerekse okuyucular için güzel bir başlangıç olmasını temenni ediyorum” diyerek bir serinin müjdesini veriyor. Bir de bu çalışmayı usta bir kaleme adadıklarını hatırlatıyor: “Ekibimizin kaleminden çıkacak antolojik nitelikli tüm kitapları, yakın zamanda aramızdan ayrılan; ancak çalışmaları ve bıraktığı eserlerle bizlerin daima ilham kaynağı olan, kıymetli büyüğümüz ve üstadımız Sayın Giovanni Scognamillo’ya ithaf ediyoruz.”


Kitaptan...

“Ayrılıklar 9.8 şiddetinde depremlerdi aslında, belki 10. İnsanın kemiklerini birbirine çarptıran, derisini sadistçe dağlayan, bedenindeki tüm girintilerin ve çıkıntıların sızlamasına sebep olan kişisel sarsıntılardı. Bu sarsıntılar, beyin kıvrımlarından aşağı aynı Everest’in tepesinden gürleyerek akan çığlar gibi, vücudundaki tüm bilge ağaçları sökerek ilerlerdi. Göğsünün üzerinde dinlenmeye çekilmiş, sadece huzur isteyen tüm kabileleri yok ederek akar; onların düşlerini, ailelerini ya da o akşam evlerine getirecekleri yemekleri falan düşünmezdi. Ayak parmakların soğuktan uyuşup seni terk edene kadar gürlemeye devam ederdi ne yazık ki.
O an ölüyor olmama inanın daha az üzülüyordum, en azından ölürüm ve bir sene boyunca yemek yiyememe, içkiyle banyo yapma veya her gün ağlama sendromlarını yaşamazdım. İnsan böyleydi işte, kişisel depremlerini evrensel yıkımlardan daha önemli görürlerdi, o an o gölün içinde, berbat haldeyken Pelin’in beni terk etmiş olmasından başka bir şey düşünemiyordum. Koca evren benim için hiçbir şey ifade etmiyordu.”

Gölün Kalbi / Göktuğ Canbaba

KÜNYE
Aşkın Karanlık Yüzü
Derleyen: Orkide Ünsür
Yabancı Yayınları
20 TLPaylaş