VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Mart 2017 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Seviyoruz seni de yemeklerini de Çerkes kızı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Seviyoruz seni de yemeklerini de Çerkes kızı

Sine Boran Art’ın “Çerkes Kızından Tarifler” kitabı Kafkas coğrafyasına ait Çerkes yemeklerinin tariflerini bulunabilir malzemelerle verirken, aynı zamanda ilginç bilgiler de içeriyor.

SEVİNÇ UZCANMutfak dünyasıyla iç içe olmama rağmen, sıra yöresel ya da yabancı kültürlere ait yemekleri pişirmeye geldiğinde, genellikle bir adım geride durmuşumdur. Bunun sebebi yeniliklere kapalı olmam değil, tam tersine değişik lezzetlere açık olsam da, o tarifleri, o mutfaklarda deneyimleyerek büyümediğimden, uygularken başarısız olmaktan çekinmemdir.

Fakat “Çerkes Kızından Tarifler” isimli kitap sayesinde, en azından, Kafkas coğrafyasına ait Çerkes yemekleri konusunda bu cesaretsizliğimi kıracağıma kesin gözüyle bakıyorum. Bu kitabın beni en mutlu eden yanı, bütün tariflerin bulunabilir malzemelerle hazırlanabiliyor olması. Sine Boran Art giriş yazısında bu konuya özellikle dikkat ettiğini belirtmiş zaten.
Kısacası, hep ilgimi çekmiş, “Ah olsa da yesem” dedirten güzelim Çerkes yemeklerinin bundan sonra hiç zorlanmadan, A’dan Z’ye, kendi mutfağımda da pişebileceğini görmek güzel bir sürpriz oldu benim için.

Ayrıca, adım adım ve sade bir dille anlatılan tarifleri uyguladığınızda başarılı olma yüzdeniz de verilen ipuçları ve öneriler sayesinde artıyor.
Kitabın ortaya çıkış hikâyesi Sine Boran Art’ın kendi kültürüne ait bu tarifleri ölümsüzleştirmek istemesiyle başlamış. Zaten kendisi hayatını bu konuya o kadar adamış ki, daha önce de annesiyle beraber İstanbul’da Çerkes yemekleri yaptıkları bir lokanta açmışlar fakat ilerleyen yıllarda kentsel dönüşüm sebebiyle kapatmak zorunda kalmışlar.

“Çerkes Kızından Tarifler”, titizlikle hazırlanmış bir yemek kitabı olmanın ötesinde, aynı zamanda, Çerkes Mutfağı’nın özelliklerine, geleneklerine, kullanılan araç gereç ve tekniklerine de değinen bir rehber niteliğinde.
Örneğin yemek pişirirken sac ayağı kullanmamaları, ısı ayarını, çöven ismindeki yuvarlak, bakır ya da dökme demir kapları, lehunç/tlexunç denilen, yüksekliği ayarlanabilir bir zincirle ateşin üzerine asarak yapmaları, mutfak tarihine ilgi duyanlar için ilginç bilgilerden birkaçı.

Telaffuzu zor yemekler
Bizim dilimize oldukça yabancı ve telaffuzu zor yemek isimlerinin, her bir tarifte kendi dilinde özgün ismi de verildiğinden, kitapla biraz haşır neşir olduğunuzda bu orijinal isimler de akılda kalıcı olmaya başlıyor. Bu kitabın en özel yanlarından biri ise Vedat Milor’un içten ve sıcak bir üslupla yazdığı sunuş yazısıyla başlıyor olması. Sine Boran Art ile tanışıklığı Çerkes Kızı Lokantası yıllarına dayanan Vedat Bey, kitabın hazırlık sürecinde de tarifleri tadarak ve projeyi gönülden destekleyerek yazarın yanında olmuş.

285 sayfalık bu zengin kitaptaki tarifler; çorbalar, et yemekleri, kümes hayvanları ve yumurta yemekleri, sebze yemekleri ve salatalar, hamur işleri ve pilavlar, ekmekler ve pastalar, sütle yapılan yiyecekler, soslar ve ezmeler, tatlılar ve pestiller ve son olarak da içecekler olmak üzere son derece detaylı bir şekilde sınıflandırılmış. Her tarifin başında porsiyon sayısı, hazırlık ve pişirme süreleri, kitabın başında ise tüm ölçüler ayrıntılı olarak belirtilmiş.

Sine Boran Art, seçtiği yemeklerin yörelere göre gösterdiği farklılıkları da, çeşitli denemelerden sonra, tek tarifte en ideal şekilde birleştirmiş. Fakat bazen de, en bilinen yemeklerden Çerkes tavuğu tarifinde olduğu gibi, Akdu Sızbal, Şıpsı Paste ve Gedlıbje olmak üzere 3 farklı tarif halinde vermiş.

Özellikle hamur işi severler içinse kitap tam bir şölen. Çerkes Mutfağı’nın klasik hamuru Haluj ile yapılan çok sayıda tarifin yanı sıra, bir çeşit etli börek olan Fıccın, Velibah adındaki gözlemeler ile çeşit çeşit pişiler en iştah kabartıcı tariflerin başında geliyor.
Temelini et, tahıl ve süt ürünlerinin oluşturduğunun sanılmasına rağmen, bu zengin mutfağa ait çok güzel sebze yemekleri ve salatalar bulunduğunu görmek de kitabın ayrıca şaşırtıcı yanlarından biri.

“Çerkes Kızından Tarifler”, içeriğinin yanı sıra görsel olarak da renkli ve şık bir kitap. İştah açan fotoğrafları yazarın kendisi çekmiş. Her bir sayfada, o tarifin fotoğrafına yer verilmiş. Bazen de hazırlanış sürecine ait kareler eklenmiş. Sonuç olarak, Sine Boran Art bu titiz ve özenli çalışmasında Çerkes Mutfağı hakkında ciddi bir fikre sahip olmanızı sağlamış.
Hiçbir gıdanın ziyan edilmemesi ilkesi üzerine kurulu bu çok özel mutfağa ait kitapta benim de şimdiden, denenmek üzere gözüme kestirip işaretlediğim onlarca tarifim oldu.


Paylaş