VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
10 Mayıs 2013 Cuma | Anasayfa > Haberler > Sevseydin belki de vazgeçecektim
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Sevseydin belki de vazgeçecektim

Sevmek ve sevilmek arasında bir seçim yapmak zorunda kalsanız hangisini tercih edersiniz? ‘İşaretli Yerlerinden Seviniz’ adlı ilk kitabında, “Aşk var sevgili… Zorla sevişir gibi, dibini görmüş şişe gibi ve en çok da kapıda kalmış gibi” diyerek okurlarının gönlüne sızan Güven Akgün, yani namı değer @biseydiyo, yeni kitabı ‘Kalbim İntiharla Sunar’da işte tam da bunu sorguluyor.

Evrim Sel

‘Kalbim İntiharla Sunar,’ asla sevmeyeceğini bilerek kendisini sevmeye adamışlara ithaf edilmiş bir kitap. Kapakta yer alan bumerang ve ona sımsıkı bağlanmış patlayıcı ise, ‘Aşktan ne kadar kaçarsan kaç, elinden ne kadar kurtulmaya çalışırsan çalış daima geri döneceğini ve her geri dönüşünde daha büyük gürültü kopartacağını” anlatmak hedefiyle tasarlanmış.

Sevseydin belki de vazgeçecektim

Kitabın giriş cümlesi bir hayli düşündürücü. “Sevgili, Beni neden sevmedin? Sevseydin belki de senden vazgeçecektim” diyerek bir başlangıç yapan Akgün bu anlatımını şöyle açıklıyor: “Aşkta korumacılık mevcut, aşık olduğun kişiyi dünyanın en mükemmel insanı ilan edip kral koltuğuna oturtuyorsun. Ayrıldıktan sonra ise gözler açılıyor ve yapılmış olunan tüm yanlışlar birer birer göze batmaya başlıyor… Bu kitapta anlatılan aslında hiç yaşanmamış bir ilişki, bu sebepten sevme durumu korunaklı bir şekilde devam ediyor. Sevilen kişi bir şekilde adamın hayatında ama zaten anlatılan öyle olmadığının hikayesi.. Bodoslama, gözü kara bir aşk. Yaşanmış olsa belki de bitecek bir aşk ama kimse bunu bilemez.’’

Aşkla derdim: Sevmek

Akgün, ‘’Sevdiysem biraz da sen dedin diye, şarkılara beni anlattın diyedir’’ diyerek aşık olduğu ilk kadına yani Sezen Aksu’ya ithaf ettiği bu kitabında, göze çarpan o ilk cümleden çok daha öte bir şey anlatmak istediğini söylüyor. “Ve beni sevme kabul, ama seni seviyor oluşumu sev” cümlesi daha kıymetli onun için. Çünkü, Akgün’ün aşk ile ilgili derdi sevilme duygusuyla alakalı değil, onun derdi sevmekle. “Çok sevilmenin önemli olduğunu düşünmüyorum. Kabul ediyorum, herkes hoşlandığı ya da aşık olduğu kişiden karşılık görmeyi ister ama bir yere kadar. Aslolan sevme duygusu. Çünkü o zaman karşılık görmemenin sıkıntısını, ‘niye beni sevmiyor’ düşüncesini bir kenara bırakabiliyor, yani egoyu olayını terk edebiliyorsunuz.” ‘Kalbim İntiharla Sunar’da anlatılmak istenen tam da bu.

Düz anlatımları sevmiyor Akgün. Devrik cümle aşığı. ‘Seni seviyorum’lara derinlik katma sevdalısı. O yüzden bazen mübalağa sanatına başvurmuyor değil anlatımlarında. Ama itiraf etmekten de çekinmiyor, kaleme aldığı bazı anların kendi deneyimleri olduğunu. Ona göre yaşadığı aşkın en güzel anlatımı ilk kitabında yer alan şu satırlar: “Şimdi uyanma anını anımsa, gözünü açtığın ve zihninin hemen yer ve zaman tayinini yaptığı seni inandırdığı anı anımsa, işte o an zihnim dünyadan önce seni hatırlatıyor bana. Sonra gündelik ritüeller içinde eğer birisine komik bir şeyler anlatmıyorsam ya da ne bileyim patronumla gerilmiyorsam veyahut paranın derdine düşmemişsem işte bunların dışında kalan o kocaman mekânsızlıkta sana çarpıyorum.”Öte yandan... Aşk bir ezber

İlk aşk asla unutulmaz’ cümlesi onun için dünyanın en büyük yalanlarından biri. Akgün’e göre aşk, ‘bir ezber en nihayetinde’. “Herkes hayatının belli bir döneminde aşık oluyor. Herkesle farklı bir şey yaşıyorsunuz. Her aşk kendinin ilki oluyor. Derler ya mesela, ‘İlk aşk unutulmaz. Bir daha kimseyi öyle sevemezsin’ falan diye. Yalan o. Aşk bir ezber. Onu bir kez yaşayan insan bir dahaki sefere ne olacağını, ne yapacağını ne düşüneceğini biliyor. Hatta onu nasıl yaşadığını ve yaşayacağını da az çok biliyor.”

Twitter kimliği arka planda

O bir Twitter fenomeni. Ancak, ‘klişe bir hikayede kaybolmamak’ istediği için bu kimliğini çok da ön plana çıkartmak taraftarı değil. ‘Kalbim İntiharla Sunar’ın kapağına ufacık puntolarla iliştirilmiş @biseydiyo kullanıcı adı da bunun bir göstergesi. Esprili Tweetler atarak takipçi sayısını arttıran Güven Akgün, ‘İşaretli Yerlerinden Seviniz’ adlı kitabın ardından tarz değiştirmeye karar vermiş. Bugün itibariyle 34 bin 976 takipçisi olan Akgün, “Twitter, kitabı besledi aslında. Kitaptan önce de belli bir takipçi sayım vardı. Kitabın ardından da rakamda büyük bir artış olmadı. Twitter, daha çok bir reklam aracı olarak işe yaradı. İmza günlerini, lansman partilerini ve kitapla ilgili hazırladığım video kliplerle ilgili bilgileri hızlıca duyurabilmem konusunda faydalı oldu. Ayrıca orayı kişisel olarak kullanmaktan çok keyif alıyorum” diye anlatıyor.

Bir bütünün ayrılmazları: Müzik ve yazı

Güven Akgün’ün yazılarında müzik ve yazı bir bütünün ayrılmaz iki parçası. Hemen her hikayenin altında, o hikaye kaleme alındığı anda dinlenmekte olan şarkıyı not düşüyor Akgün ve okuyucunun hikayeyi okuduğu sırada o ritmi yakalayıp yakalayamadığını da çok merak ediyor. İlk kitabı için hazırladığı 2 de video klipten 14 bin diğeri de 6 bin defa izlenen Akgün, yeni kitabına video klip çekmeyi de ihmal etmemiş. “Bu videolar benim için çok önemliydi” diyen Akgün, şöyle devam ediyor: “Bu videolar şarkılarla beraber kitaplarlarda anlatmak istediklerimi tamamlıyorlar .”

Paylaş