VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
02 Mayıs 2013 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Sibel K. Türker’e iki ödül birden
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Sibel K. Türker’e iki ödül birden

2013 Yunus Nadi Ödülleri açıklandı. Roman dalında Sibel K. Türker, öykü dalında Bora Abdo bu seneki ödülün sahibi oldu. Sibel K. Türker, Yunus Nadi Roman Ödülü’nün yanında Duygu Asena Roman Ödülü’nün de sahibi oldu.

Adnan Binyazar, Ahmet Cemal, Konur Ertop, Ülkü Tamer ve Murat Gülsoy’dan oluşan seçici kurul, 'Roman' dalında Sibel K. Türker’i “Hayatı Sevme Hastalığı” adlı yapıtıyla ödüle değer gördü. 'Öykü' dalında ise Hikmet Altınkaynak, Metin Celâl, Cemil Kavukçu, Osman Şahin ve Celâl Üster’den oluşan seçici kurul, ödülü “Öteki Kışın Kitabı” adlı yapıtıyla Bora Abdo’ya verdi.

“Şiir” dalında, Ataol Behramoğlu, Egemen Berköz, Muzaffer İlhan Erdost, Doğan Hızlan ve Sennur Sezer’den oluşan seçici kurul, ödülü Hulki Aktunç ve Gültekin Emre’nin birlikte yazdıkları “Opus” adlı kitap ile Arzu K. Ayçiçek’in “Talidomit” adlı kitap dosyası arasında paylaştırdı.

İKİ ÖDÜL BİRDEN

Sibel K. Türker'in Can Yayınları'ndan çıkan Hayatı Sevme Hastalığı, Yunus Nadi Roman Ödülü'nün yanı sıra Doğan Kitap’ın Duygu Asena’nın anısına saygı duruşu olarak düzenlediği “Kadının Hâlâ Adı Yok” Roman Ödülü’ne de layık görüldü.
Her iki tören de mayıs ayı içinde yapılacak.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam