VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Ocak 2012 Pazar | Anasayfa > Haberler > Şiddetle başlayan hazlar şiddetle son bulurlar*
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Şiddetle başlayan hazlar şiddetle son bulurlar*

Shakespeare’in ölümsüz eseri “Romeo ve Juliet”i temel alan “Ölümsüz Juliet” hikayeyi bittiği yerden başlatıp bambaşka diyarlara götürüyor.

Feride Düzenli

Herhalde “Romeo ve Juliet”in konusunu bilmeyen yoktur. Kaldı ki eserin orijinalini bilmeyen biri var olsa bile Shakespeare’in ölümsüz eserinin herhangi bir yansımasına denk gelmemiş olması olanaksız... Edebiyattan resime, sinemadan müziğe kadar pek çok eser “Romeo ve Juliet”ten ilham aldı, almaya da devam ediyor. “Ölümsüz Juliet”de başlangıç hikâyesini, ölümsüz eserin karakterlerine dayıyor. Lakin hikâye “Ölümsüz Juliet”te hiç de bildiğimiz gibi değil. “Romeo ve Juliet”, iki aşığın ölümüyle biter. “Ölümsüz Juliet” ise hikâyenin bittiği yerden, bambaşka bir hikâyeye doğru ilerliyor. Aslında Romeo’nun Juliet’i aldattığı ve Romeo’nun ölümsüzlük uğruna bizzat kendi elleriyle öldürdüğü bir hikâye bu... Romeo karanlık taraf için, kötülük beslensin diye savaşırken; Juliet’in romantik aşkı ve masumların hayatını korumak için çabaladığı bir hikâye... Fakat yedi yüz yıl sonunda her şey değişiyor.
İnsanları kendi taraflarına çekmek için bedenlerine ve hayatlarına giren Romeo ve Juliet, bu sefer son olduklarını düşündükleri bir görevde baş başa kalıyorlar. Juliet, yalnız ve mutsuz Ariel’in bedeninde onu Aydınlıkların Elçileri adına iyiliğe çekmeye çalışırken; Romeo ise tam karşı cephede Savaşçılar için Dylan’ın bedeninde.... Evet, bizim bildiğimiz Romeo ve Juliet’e pek benzemiyorlar. Kitabın yazarı Stacey Jay de bir noktada bunun farkında... Yazar, Juliet’in ağzından kendi Romeo ve Juliet’ini anlatırken, bizim bildiğimiz Romeo ve Juliet’e atıfta bulunuyor: “O korkunç tiyatro oyunu. Asırlar önce hikayemizi işine geldiği gibi değiştirip Shakespeare’e yazması için yardım ettiği o rezil, yalancı oyun. Çok da işine yaradı. Shakesperare’in kalıcı olmayı başaran trajedisi Savaşçıların hedeflerine ulaşmalarında üzerine düşeni yaparak ölümü kutsallaştırdı ve aşkı için ölmeyi en soylu eylem olarak gösterdi. Aşkını ispat etmek için yanlış bir girişim sonucunda masum bir canı almanın hiçbir anlamı yok.” Tahmin edebileceğiniz üzere alışılmadık ve fantastik bir hikaye... Ama bu sadece hikayenin başlangıcı...
Asıl macera ise Juliet’in kendi yasak aşkını bulmasıyla başlıyor. Aslında bir Elçi olarak görevini yerine getirmesi beklenirken, Romeo’nun hışmından kaçmak isterken tanıştığı Ben’e aşık oluveriyor. Tabii Romeo da durmuyor. Zaten pek mümkün olmayan bir aşk hikayesini daha da güçleştirmek için elinden geleni ardına koymuyor. “Ölümsüz Juliet” kesinlikle yeni bir “Romeo ve Juliet” değil, ama farklı bir hikaye olduğu kesin... Romeo ve Juliet’i saf aşıktan başka bir gözle, insan olarak yorumluyor.
*Romeo ve Juliet, William Shakespeare

Farklı bir yorum

“Romeo ve Juliet” bugüne kadar pek çok film ve tiyatro oyununa kaynaklık etti. Ama orijinal metni başka bir yorumla sahnede görmek isterseniz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tiyatroları’nda izleyebilirsiniz. Oyun için “Klâsik Shakespeare izlemek niyetiyle tiyatroya gelenler belki de hoşnut kalmayacaklar yorumumdan. Olsun varsın, ne yapalım! Benim ‘Romeo ve Juliet’im bu! Düşüncelerimi ifade etmek için kullandığım araç olan metin de ona göre eğilip bükülecek, çaresi yok!” diyen oyunun yönetmeni Kemal Başar, bambaşka bir “Romeo ve Juliet” vadediyor.Yukarıdaki fotoğaf da oyundaki sahnelerden biri...

Paylaş