VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Şubat 2017 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Sıfırdan başlamak
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Sıfırdan başlamak

Terri DuLong’un kaleme aldığı “Sırrım Kokunda Saklı” trafik kazasında eşini kaybeden Sydney’in sıfırdan başlayan hayatını konu alan sürükleyici bir roman.

İPEK CEYLAN ÜNALAN"Kahvemi alıp koltuğuma oturayım, kitabımı okuyayım” diye düşünüyorsanız Florida’nın eşsiz güzellikleriyle dolu Cedar Key adasında geçen “Sırrım Kokunda Saklı” romanı tam size göre. Bir dönüm noktasıyla başlayan roman, yirmi sekiz yıllık eşini trafik kazasında kaybeden ve kızıyla birlikte beş parasız kalan Sydney’in sıfırdan başlamak zorunda kaldığı yaşamını dokunaklı olduğu kadar eğlenceli bir dille anlatıyor. Şöyle ki roman her ne kadar bir trajedi ile açılsa da bir kadının kendi potansiyelini ve dünyayı keşfetme hikâyesi olması bakımından renkli bir okuma vadediyor.

Evli ve bir kızı olan Sydney, eşini bir trafik kazasında kaybeder. Evlilik hayatı boyunca eşinin ona sunduğu lüks içinde yaşayan ve maddi hiçbir şeyi düşünmeyen Sydney eve gelen ihbar mektubu karşısında şok geçirir. Çünkü eşi bir kumar bağımlısıdır ve oturdukları eve kadar her şeyini ölmeden önce kaybetmiştir. Kızı Monica ile beş parasız kalan Sydney’in kendisine bir yol çizmesi gerekir. Gidebileceği tek bir yer vardır: Florida’nın Cedar Key adasında yaşayan üniversite arkadaşı Alison. Neyseki Alison hiç tereddüt etmeden arkadaşı Sydney’e kapısını açar ve kendine yeni bir hayat çizebileceğine inanmasına yardımcı olur. Kısa zamanda adada yaşayanların sempatisini kazanan Sydney, bir kafede garsonluk yapmaya başlar ancak sonrasında hobisi olan örgü üzerine küçük bir dükkân açar. Bir yandan da hayatını sorgulayıp durur. Üvey anne baba ile yetişmiş ancak bunu hiçbir zaman dert etmemiştir. Çünkü onlar Sydney’e üvey olduğunu hissettirmemişlerdir. Ancak bu zamana kadar neden öz anne babasının kim olduğunu araştırmadığını düşünür. Bunun için araştırmalara başlar; üstelik ailesi sandığı kadar uzağında değildir.

Günde 8 saat yazıyor
Kitabın yazarı Terri DuLong’un asıl mesleği hemşirelik. DuLong’un, çocukluktan beri hayalini kurduğu yazarlık kariyeri Bonjour Paris’e yazdığı yazılarıyla başlamış. Daha sonra gezi yazıları yayımlanan DuLong, çevresinde gözlemlediklerinden yola çıkarak romanlar yazmaya başlamış. Eşi, köpeği ve üç kedisiyle birlikte romanlarının büyük bölümünün geçtiği Cedar Key’de yaşayan DuLong, örgüye olan tutkusunu roman kahramanlarının da hayatlarının merkezine koyuyor.

Günde yaklaşık sekiz saatini yazmaya ayıran DuLong, evinde yazmak için bir stüdyo oluşturmuş. Onun yazmaya olan tutkusunu arttıran ise okurlardan aldığı geri dönüşler. Yazar, bu geri dönüşlerin kalemine olan etkisini şöyle ifade ediyor: “Yazmaya dair en sevdiğim şey okurlarımdan aldığım geri dönüşler. Karakterlerim, yazma biçimim ve öykümün onları nasıl etkilediğini bilmek benim için önemli... Yazarken bölümler oluştururum. Bazen bir anlığına tereddüt yaşarım öykümün akışının nereye gideceğine ve nasıl ilerleyeceğine dair. Bunu hissettiğim anda yazmaya birkaç günlüğüne ara verip metinden uzaklaşırım. Ancak her an metni düşünmeye devam ederim ve nihayetinde öykümün akışının nasıl olacağına karar verip tekrar yazmaya başlarım... Mesela bir okurum beni Pollyanna olarak adlandırmıştı ama aslında öyle değilim. Yazmayı çok seviyorum ve öykümü bitirdiğimde kendimi bunun için başarılı hissediyorum”.

Paylaş