VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
28 Ağustos 2018 Salı | Anasayfa > Haberler > Sıra dışı bir sevginin öyküsü: ‘Denize Yazıldı’
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Sıra dışı bir sevginin öyküsü: ‘Denize Yazıldı’

Ayşe Sarısayın yeni kitabı “Denize Yazıldı”da çok dillilik, kültür, aile ve ölüm kavramlarını sorguluyor.
Ayşe Sarısayın, sıra dışı bir kadın olan Elif Daldeniz Baysan’ın yaşam öyküsünü; iki dil, iki kültür ve aileler arasında yaşadığı gelgitlerle şekillenen portresini, çok dillilik, kültür, seçilmiş aile kavramlarını irdeleyerek ölüm kavramını ele alarak aktarıyor. Denize yazılan ve dalgalara emanet edilen sıra dışı bir sevgi ve dostluk öyküsü “Denize Yazıldı”.

“Terk edilmiş, virane bir binayı yaşanası bir eve, kurak bir toprak parçasını sahici kahkahaların çınladığı bir cennet bahçesine dönüştürdüğümüz, burada yeni bir dünya, huzurlu bir sığınak ve sınırlı ilişkilerden derin bir dostluk, hatta kocaman bir aile yarattığımız yılların, bu şenlikli, patırtısı gürültüsü eksik olmayan kalabalık ailenin eksilmeden önceki rengi: Mor! Tüm renkler mora çalıyor, gün günden mor, bir eksik mor.Begonviller uzaklarda.Yaz gelecek mi, gelecek mi gerçekten?”


Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam