VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Ağustos 2017 Salı | Anasayfa > Haberler > Sıradan bir aile destanı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Sıradan bir aile destanı

Ann Patchett, birbirine kan bağıyla bağlı iki ailenin 50 yıllık hikâyesini, bir arkadaşa anlatır gibi samimi bir dille kaleme almış; okuyucusunu dolambaçlı yollara sokmadan, boğmadan gerçek bir edebiyat zevki sunmuş.

LEVENT TÜLEK


En gerilimli hikâyeler sıradan insanın yaşamından çıkar” der ünlü yönetmen Wim Wenders. Sinema için söylediği bu sözü edebiyata da uyarlamak elbette olası. Büyük hikâyelerin, büyük kahramanların, büyük olayların olduğu öyküler klişe içerikler ve sonlar vaat ederken sıradan insanın yaşamı daha belirsiz, daha kaygan ve tahmin edilemezdir. Böylece okuyucuyu (izleyiciyi) daha da gerer veya diri tutar. Bu biraz da biz sıradan okuyucular için kendimizi kolayca özdeşleştirdiğimiz karakterlerin maceralarına tanık olmanın verdiği keyiftir. İyi bir romancı o karakterlere öyle bir dünya biçer ve örer ki anlatılan destansı bir hâl alır. Hepimizin yaşadığı ama görmezden geldiği, ıskaladığı yaşamımızı etkileyen büyüklü küçüklü insani detay karşımıza şeffaf bir şekilde gelir. Okuyucuyu derinden etkiler, düşündürür ve sağlama yapmasına neden olur. Bu da edebiyatın büyüsüdür.
İşte bu tarz kitaplara en güzel örneklerden birinin de Ann Pwatchett’in 2016’da yazdığı ve bizde bu ay çıkan “Hep Beraber”i olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Kitap, sıradan bir aldatma olayı ile başlayıp boşanmayla ve ardından gelen evliliklerle eski-yeni karı ve kocalarla, altı çocukla devam eden neredeyse elli yıllık bir aile yolculuğunu anlatılıyor.

Sıradan bir Amerikan ailesinin, daha doğrusu iki ailenin kaynaşmasından doğan büyük bir ailenin aşkları, bağlılıkları, sırları, trajedileri ve pişmanlıklarıyla örülen öykünün tek bir kahramanı yok gibi görünse de, ünlü bir yazarın (Leo Posen) sevgilisi olduktan sonra ona bu ailenin yaşamını anlatan altı çocuktan biri olan Franny başrolde gibi. Franny, hayranı olduğu kendisinden otuz iki yaş büyük yazarla tanışır ve onunla beraber olduğu süreçte ailesini ve başlarına gelenleri anlatır. Ailedeki her bir karakter Leo’yu çok etkiler ve “Hep Beraber” adında bir kitap yazar.
Aslında roman, bir vaftiz töreniyle başlıyor. Bölge savcısı olan Cousins, evdeki hamile eşinden ve gürültücü çocuklarından kaçarak davet edilmediği bir eve gelir. Cin ve portakal suyuyla sarhoş olunca, ev sahibinin karısı Beverly Keating’i öper. İkisi de eşlerinden ayrılır ve California’dan Virginia’ya taşınırlar. Daha önceki evliliklerinden olma altı çocuk da kendilerini aile bağlarından oluşan bir düğümün içinde bir kıyıdan ötekine savrulur halde bulur. Her sıradan ailenin başına gelebilecekmiş gibi duran bu öykü, yukarıda anlattığım gibi kurgusal bir yazara anlatıldıktan sonra başka bir duruma evriliyor. Elli yıl sonra kanser olan babalarıyla buluşan kızların geçmişin muhasebesini yapmalarıyla bir ailenin koca bir tarihiyle birlikte bir toplumun da ahlaki, sosyolojik ve yapısal olarak değişimine de tanık oluyoruz kitapta.

Ann Patchett, PEN/Faulkner ve Orange ödüllü bir yazar. En belirgin özelliği ise romanını son derece akıcı, samimi ve neredeyse bir arkadaşa anlatır sıcaklığı ile kaleme alması. Patchett o kadar derin ve incelikli anlatıyor ki, karakterler adeta ete kemiğe bürünüyor romanda. Son derece lezzetli ve tatlı bir tarzı var yazarın. Okuyucusunu dolambaçlı yollara sokmadan, betimlemeler arasında boğmadan gerçek bir edebiyat zevki sunuyor. Eğer geçtiğimiz ay yayınlansaydı kolayca “Yaz Tavsiyeleri” içine girecek bir kitap olurdu “Hep Beraber”. Ama yine de yaz bitmeden ne okusam diyenlere gönül rahatlığı ile önerebilirim.Paylaş