VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
22 Temmuz 2017 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Sırlar açığa çıkmadan
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Sırlar açığa çıkmadan

Romanları yirmi üç dile çevrilen ve çok satanlar listelerinden inmeyen, psikolojik gerilimin usta ismi Avustralyalı yazar Michael Robotham, “Onun Sırrı”nda okuru iki kadının iç dünyasına götürüyor ve bir sır etrafında şekillenen hayatlarını akıcı bir dille anlatıyor.

İPEK CEYLAN ÜNALAN
Sırların, gizemlerin bolca yer aldığı romanlar her zaman ilk ilgimi çekenler arasında yerini alır. Michael Robotham’ın “Onun Sırrı”nın tüm dünyadan önce ilk kez -saat farkıyla- Türkiye’de yayımlayacağını duyduğumda ilk okuyanlardan olabilmek için sabırsızlandım. Çünkü Robotham’la daha önce bir milyon adetin üzerinde satılan ilk kitabı “Şüphe” (İthaki Yayınları-2005) ile tanışmış, Joe O’Loughlin isimli bir klinik psikoloğun bol gerilim baharatı serpilmiş maceralarına hayran kalmıştım.

“Onun Sırrı” ise sıradan bir hikâyeyi iyi bir kurguyla okura sunan bir kitap. Roman iki kadının, Agatha ve Meghan’ın kendi anlatımlarıyla ilerliyor. Önce her ikisinin de yaşamları hakkında bilgi ediniyor ardından, davranışlarının ardında yatan nedenleri okuyorsunuz. Meghan, kariyer sahibi bir halkla ilişkiler uzmanıyken ünlü bir spor muhabiri olan Jack ile tanışır ve evlenir. Lucy ve Lachlan isimli bir kız, bir erkek çocukları olur. Meghan bir yandan çocuklarıyla bir yandan da çocuklarıyla olan deneyimlerini paylaştığı blogu ile ilgilenir. Dışarıdan bakıldığında maddi yönden güçlü ve kariyer sahibi bir eşi, 2 çocuğu ve herkesi hayran bırakan bir hayatı vardır. Ancak üçüncü çocuğa hamile kalması ile birlikte eşiyle arasında sorunlar baş göstermeye başlar. Zira eşi için bu,“istenmeyen/planlanmamış” bebektir. Agatha ise, denizci olan sevgilisinden hamile olan, banliyöde yaşayan, markette çalışan, ailesinin -kısmen- reddettiği genç bir kadındır. Meghan’ı uzaktan izlemekte, onun yaşantısına özenmektedir. Tesadüf süsü vererek Meghan ile tanışır ve kısa zamanda güvenini kazanır. Ailenin tüm sırlarını öğrenen Agatha’nın tek bir amacı vardır: Meghan’ın bebeğini kaçırmak. Bununla da kalmayacak ardında getirdiği sırlar hem onu hem de Meghan’ı içinden çıkılmaz bir yola sürükleyecektir.

Seri katilleri araştırdı
1960’ta Avusturalya’da dünyaya gelen Robotham’ın çocukluğu kendi deyimiyle “köpeklerin insanlardan, sineklerin de köpeklerden daha fazla olduğu köyler”de geçti. 14 yıl gazetecilik yapan yazar, 12 kadını işkenceyle öldürüp evlerinin mahzenine gömen seri katil çift Rosemary ve Fred West’in hayatını araştırdı.
Psikoloji-macera türündeki ilk romanı “Şüphe”, 15 ülkede 28 milyon kitap kulübü üyesine tavsiye edildi. İkinci romanı “The Drowning Man” polisiye türünde 2005 yılının en iyisi seçilerek Ned Kelly Ödülü’ne layık görüldü.

Tekrar “Onun Sırrı”na dönecek olursak, kitabın temposu klasik bir gerilimden daha yavaş. Bazı bölümlerde gerilim dozu yükseliyor ancak kitap genellikle sakin bir akışta ilerliyor. Zira Robotham kitapları, “soluksuz” okuyacağınız değil, toplumsal mesajlar içeren, toplumsal kodları, olayları, rolleri iyi çözümleyen kitaplar. “Onun Sırrı”nın başarısı da tüm bunları ustalıkla harmanlandığı bir roman olması. Ustaca tasarlanmış kurgusu, sinematografik anlatımı ile sağlam bir roman okumak isteyenler için biçilmiş kaftan “Onun Sırrı”.

Paylaş