VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Şubat 2018 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Siz bizim fijitalleştiremediklerimizden misiniz?
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Siz bizim fijitalleştiremediklerimizden misiniz?

“Biz eskiden böyle miydik?”, “Şimdiki nesil öyle mi?”... Öyle ya da böyle! Devir değişti, değişiyor ve değişecek. Kuşaktan kuşağa diyebileceğimiz bu oyunun cümleleri de yerini çok yakında benzersiz bir tekerlemeye bırakacak gibi görünüyor: “Yoksa siz bizim fijitalleştiremediklerimizden misiniz?

NİLGÜN ERYEŞİL


Başlıktaki cümleyi geleceğin iş dünyasının sloganı haline getirecekler ise şu anda “72 milyonluk bir güç” olarak tanımlanan Z Kuşağı. 1995-2012 yılları arasında doğmuş; en büyüğü iş dünyasında yerini yeni yeni alan, en küçüğü ise henüz okul çağında olan kuşağın temsilcileri. Duke Üniversitesi’nin araştırmasına göre %65’i şu an var olmayan işlerde çalışacak olan nüfus.
Geleceğe ilişkin yol haritası niteliğindeki bu bilgilerin kaynağı, ocak ayında raflarda yerini alan “İşte Z Kuşağı: Genç Kuşak İşyerini Nasıl Dönüştürüyor?” İstanbul Kültür Üniversitesi Yayınevi’nin Pınar Kayıhan ve Ferhat Erduran’ın çevirisiyle Türkçeye kazandırdığı “İşte Z Kuşağı”, Mart 2017’ye ilişkin güncel verileri keyifli ve akıcı bir anlatımla okura sunan bir araştırma.

Kuşak farkları bazen tatlıdır
Kuşakların ve kuşak farklılıklarının iş verimine etkisini kavramış İK uzmanlarına ve liderlere Z’lilere ilişkin etkin bir yol haritası çizen çalışmanın okurun yüzünde tebessüm bırakan bir diğer yönü de yazarları. X Kuşağı bir baba olan David Stillman ile Z Kuşağı çocuğu Jonah Stillman;zaman zaman baba-oğul, zaman zaman araştırmacı-yazar,zaman zaman da eski-yeni kuşak şeklinde farklı açılardan seslerini duyurdukları kitabın en eğlenceli bölümü aralarında geçen diyaloglar.

Kuşak analisti olarak nitelendirebileceğimiz X Kuşağı baba David Stillman’ın Apple saatinden konuşma deneyimine oğlunun verdiği tepki… Z Kuşağı Jonah’nın, babasından izinsiz giyindiği frakla snapchat gönderisinde bulunarak yakayı ele vermesi… X Kuşağı baba David Stillman’ın ayarladığı İK yöneticisiyle yapılacak toplantıya oğlunun Skype’la katılacağını öğrendiği an yaşadığı şaşkınlık… İçtenlikle kitaba yansıtılan her bir deneyim “Kuşak farkları bazen tatlıdır” dedirtecek türden.

Ele aldığı kuşağın temsilcisinin birebir konuştuğu kitabı cazip kılan bir diğer unsur ise araştırmaya katılan ve görüş bildiren ünlü isimler. Aktör Ashton Kutcher, Coca Cola Eski CEO’su Muhtar Kent, LinkedIn CEO’su Jeff Weiner, Ürdün Kraliçesi ve Dünya Eylemcisi Kraliçe Noor, Sanatçı Oprah Winfrey olmak üzere medya, sanat ve iş dünyasından pek çok kanaat önderinin Z Kuşağına yönelttiği soruları ve yanıtları da içeren kitap, her sayfada okurun ilgisini canlı tutmayı başarıyor.

Ekonomik kriz, terörizm, silahlı okul saldırıları ve iklim değişimiyle evrilen dünyada çocukluktan yetişkinliğe adım atan Z Kuşağını tanımlayan çalışmanın temel kurgusu; kuşaklar arası farklar üzerine odaklanan akademisyenlere sunduğu zengin kaynakçasıyla da dikkati çekiyor. Dünyayı dönüştürecek 72 milyonluk güç olarak tanımlanan Z Kuşağı, 7 temel özelliği sunan şu başlıklar çerçevesinde anlatılıyor: Fijital, aşırı kişiselleştirme, gerçekçi, kaçırma korkusu, ‘biz ekonomici’ler, ‘kendin yap’çılar, hırslı. Her başlık oldukça ayrıntılı ve yol gösterici. Ancak içlerinden biri var ki o, şu sıralar hem akademinin, hem anne babaların, hem iş dünyasının hem de reklam ve pazarlama uzmanlarının gündeminde büyük harflerle yerini almış durumda: Fijital.

Nedir bu fijital?
David Stillman ve Jonah Stillman’ın çalışmalarında Z’lileri tanımlayan 7 özelliğin en başında yer verdikleri “Fijital” henüz Büyük Türkçe Sözlükte, Bilim ve Sanat Terimleri Sözlüğünde yerini almasa da reklam ve pazarlama dünyasında bir süredir adından sıkça söz ettiren bir kavram. Google’da son üç ayın arama verisine baktığımızda “fijital” kelimesi; Kasım 2017’de 90, Aralık 2017’de 70, Ocak 2018’de 110 defa aranmış. İngilizce versiyonu (phigital) incelendiğinde ise en fazla Ocak 2018’de 6 bin 600 defa arandığı görülüyor.

“İşte Z Kuşağı: Genç Kuşak İşyerini Nasıl Dönüştürüyor?”, henüz gündelik dile sirayet etmemiş olsa da Z Kuşağı ile birlikte iş yaşamının merkezine konumlanacak olan fijital kavramını merak edenler için güçlü bir kaynak.
Fijital, kitapta en yalın haliyle fiziksel ile dijital arasındaki bariyerlerin kalktığı dünya olarak tanımlanıyor. Bebek Patlaması, X Kuşağı ve Milenyumlular olarak biz “İnternetten mi alışveriş yapmalı yoksa mağazadan mı?”, “Kitabı elimizde tutarak mı okumalı yoksa dokunmatik ekrandan parmak uçlarıyla mı?”, “Toplantı için ofiste mi bulunmalı yoksa uzaktan mı bağlanmalı?” sorularını tartışırken Jonah Stillman,Z’lilerin bakış açısını kısa bir cümleyle özetliyor: “Z Kuşağının büyük farkı ikisinin arasında bir çizgi görmeyişi. Tartışacak ne var ki?”
Stillman’ların Z Kuşağına ilişkin çalışmaları, ‘tek yol dijitalleşme’ diyerek stratejilerine ve planlarına yön veren satış ve pazarlama uzmanları içinde önemli olabilecek bir istatistiği fijital başlığı altında veriyor: Her şeyi online yaşadıkları ön kabulüyle yaklaştığımız neslin %44’ü fiziksel ortamlardan alışveriş yapmayı tercih ediyor. Bu istatistik, alışveriş kültürünün giderek dijitalleştiği gerçeği şeklinde yorumlanabileceği gibi arka plandaki mesaj üzerine düşünmekte de fayda var: Z Kuşağı için fiziksel ya da dijital… Gerçekçi yönleriyle ön plana çıkan Z Kuşağı, dijitalleşmenin içine doğduğu için fiziksel ve dijital alan konusunda önceki kuşaklar kadar kafa yormuyor ve her şeyi doğal akışı içinde yaşıyor.
Öbür kuşaklardan daha çok gönderi, yorum ve blog içeriği üreten Z Kuşağının kısaltmalar ve emojilerle şekillendirdikleri global iletişim biçimi de fijital başlığı altında irdelenen güçlü bir bölüm. Stillman’lar bu bölümün kapanışını “Biz bile şaşırdık” şeklinde ifade ettikleri çarpıcı bir gerçekle okuru yüzleştirerek yapıyorlar: “Ülke çapındaki araştırmamızın en sevdiğimiz bulgularından biri bizi bile şaşırtmıştı: Z Kuşağının işyerinde tercih ettiği iletişim yolları arasında yüzyüze iletişim açık ara farkla başı çekiyor. Z Kuşağının yüzde 84’ü patronlarıyla, yüzde 78’i ise yaşıtlarıyla iletişim kurarken yüz yüze konuşmayı tercih ediyor.”

Özetle “İşte Z Kuşağı” bizi fijitalleştirecek yeni nesille tanışmak ya da çalışmak için el sıkışmadan önce yol gösterecek bir rehber olarak kitaplığımızda yerini almayı hakediyor.

Paylaş